Pratik Bilgiler

Bahar Temizliği İçin 7 Pratik Adım

Uzun ve soğuk geçen bir kışın ardından nihayet beklediğimiz sıcak havalar etkisini göstermeye başladı. Bu dönemde serin havalar henüz etkisini kaybetmiş değil fakat şuan bahar temizliği yapmak için en doğru zaman. Tabi ki bir çok kişi için bahar temizliği yapmak oldukça zahmetli ve yorucu bir iş olsa da, yaz aylarının enerjisi yüksek sıcak günlerinde hem evinizi hemde kendinizi yenilemeniz için harika bir fırsat olarak düşünebilirsiniz.

Peki evde bahar temizliği nasıl yapılır? Kendinizi çok yormadan ve bu işi gözünüzde çok büyütmeden bahar temizliği için 7 pratik adım yazımızda sizleri bekliyor.

Bahar Temizliği İçin 7 Pratik Adım

Bahar Temizliği İçin 7 Pratik Adım
Bahar Temizliği İçin 7 Pratik Adım

Şehir hayatının yoruculuğu bir yandan, ev ve ofis arasında soluksuz bir çalışma temposuna sahip olanlar için bahar temizliği oldukça zahmetli bir iş gibi gelebilir. Kabul etmek gerekir ki bir evi komple temizleme fikri çoğu insanın heves edebileceği bir durum değil. Komple bir bahar temizliği yapmak bir güne sığmayabilir, fakat bu süreci yorulmadan ve pratik şekilde yapabileceğiniz adımlar bulunuyor. Diğer yandan temizlik işini bir günde bitirmek zorunda değilsiniz, eğer planlı şekilde giderseniz daha hızlı ilerleyebilir ve bir kaç gün içinde tüm evi pırıl pırıl yapabilirsiniz. İşte bahar temizliği için 7 pratik adım.

1. Adım – Odaya ait olmayan her şeyi boşaltın

Bahar temizliğine başlamadan önce yapmanız ilk şey odaya ait olmayan her eyi boşaltmalısınız. Odadaki gereksiz kalabalığı ortadan kaldırmak temizlik aşamasını oldukça hızlandıracaktır. Bu aşamada odada kullanmadığınız, eskidiğini düşündüğünüz her şeyi bir kutuda toplayabilir, atmak yerine özellikle ihtiyacı olan kişilere vermek üzere güzelce bir kenara kaldırabilirsiniz. Ne kadar az detay, o kadar etkili bir temizlik demek.

Odadan gereksiz kalabalığı kaldırdığınıza göre artık sıra toz alma ve silme işleminde. Hızlı bir bahar temizliği yapmak için kullanacağınız sıvı temizlik ürünleri için fıs fıs şişeleri olsun. Bu şekilde çok daha hızlı hareket edebilirsiniz. Mikro fiber toz bezleri kullanarak odanın tüm yüzeylerinden toz tabakalarını yok edebilirsiniz. Tüm yüzeylerin ve köşelerin tozunu aldıktan sonra artık elektrik süpürgesi ile zemini güzelce süpürün, bu noktada odanın tüm köşelerine ulaşmaya çalışın.

2. Adım – Siz iş yaparken bir yandan kirliler yıkansın

Siz kenarı köşeyi temizlerken bir yandan da çamaşır makinesinin çalışması size zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Siz bahar temizliğine devam ederken, tüm yatak örtüleri, masa örtüleri, çarşaf, banyo havluları yada yastık kılıflarını makineye atın ve temizliğiniz bittikten sonra tertemiz şekilde odalarınıza serin.

3. Adım – Koltuklarınızı ve minder yüzlerini temizleyin

Genelde gözle görülmesi bile en çok kirin oluştuğu alanların başında oturma grupları geliyor. Dolayısı ile bahar temizliği yaparken koltuk yüzeylerini temizlemeyi asla unutmamak gerekir. Koltuk minderleri çıkarılabilir ise bunları kumaşın yapısına göre uygun bir derecede yıkayabilirsiniz. Diğer koltuk yüzeyleri için kumaş yüzeyleri temizleyen hazır ürünler kullanabilirsiniz.

4. Adım – En zor noktalara odaklanın

Genelde evimizde sürekli temizlemeyi düşündüğümüz fakat bir türlü zaman ayıramadığımız zor noktalar bulunur. İşte şimdi bunu yapmanın tam zamanı. Örneğin dolap üstleri, yatak altları, dolap içleri ve özellikle buzdolabı içi gibi uzun zamandır el değmeyen alanları temizlemek için kolları sıvayın. Başladığınızda bu alanları çok çabuk şekilde temizlediğinizi göreceksiniz, önemli nokta başlamak.

5. Adım – Dolapları düzenlemenin tam zamanı

Uzun zamandır düzenlemeyi planladığınız, yatak odası, mutfak ve banyo dolaplarını hem temizlemek hemde bir düzene sokmak için doğru bir zaman. Bu şekilde hem fazlalıklardan kurtulursunuz, hemde dolap içleri daha temiz, düzenli ve kullanışlı olur. Dolap içini temizlerken önce ne var ne yok boşaltın, rafları ve çekmeceleri güzelce silin, sonrasında ise dolap içini düzenleyebilirsiniz.

6. Adım – Tertemiz perdeler

Bahar temizliği perdeler yıkanmadan asla bitmez! En azından annelerimize göre durum böyle. Fakat perdelerinizin eterince temiz olduğunu düşünüyorsanız bu aşamada sadece süpürge ile perdelerin tozunu alabilirsiniz. Bunun için elektrikli süpürgenin döşemelikler için özel başlığını takıp yapabilirsiniz. Fakat bu şekilde içinize sinmiyorsa perdelerinizi güzelce makinede yıkayıp tertemiz şekilde asmayı düşünebilirsiniz.

7. Küçük dokunuşlar ile bahar temizliği bitsin

Genelde bahar temizliği söz konusu olduğunda tüm yüzeyler ovalanarak temizlenir, fakat bu işlem gerçekten uzun sürer ve yorucudur. Bu işlemi yapmayın demiyoruz fakat buna harcayacağınız zamanı, lavan lambalarına, çerçeve vb aksesuarlara, ayna ve pencere köşeleri gibi bölgelere harcamanız daha mantıklı olabilir.

Yerleri temizlemek için sadece bir viladaya ihtiyacınız var, bu çok uzun sürmez. Fakat zamanınızı daha çok odadaki eşya ve aksesuarları temizlemek için kullanabilirsiniz. Yazımızın başında söylediğimiz gibi tüm evi bir günde temizlemeye çalışmak sizi fazlasıyla yoracaktır. Çünkü henüz pencere camları, balkon ve banyo gibi alanların temizliğine başladık bile.. Kendinize oda oda bir program yapıp, bir kaç günde tüm evi eksiksiz şekilde temizleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı