Banyo

Banyo Dekorasyonu İçin Yer Karosu Seçenekleri

Banyo dekorasyonu yaparken hem işlevsellik hemde görsellik adına tercih edebileceğiniz pek çok uygulama ve malzeme seçeneği bulunuyor. Tabi ki iş görselliğe gelince banyo karoları renk, desen ve ebatları ile banyonun şık ve daha cazibeli bir mekana dönüşmesinde büyük rol oynuyor. Peki banyo için zemin seçimi nasıl yapılmalı? Yüzlerce farklı banyo fayans modelleri arasından en iyi görünümü elde edebilmeniz için yazımızda size ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden şık seçeneklere yer veriyoruz.

Banyo Dekorasyonu İçin Yer Karosu Seçenekleri

Bir banyonun görünümünde şüphesiz ki zemin ve duvar kaplamaları büyük bir etkiye sahiptir. Maliyet, dayanıklılık ve günlük pratiklik gibi konular kuşkusuz bugün size rehberlik edecek olsa da, bu aşamada bir karar vermek zor olabilir. Bu noktada tarzına uygun farklı banyo dekorasyon örnekleri inceleyebilir, bu banyolarda tercih edilen fayans seçimleri, renk, desen ve ebatları gibi önemli unsurlar hakkında daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz. Yazımızda banyonuzda en iyi görünümü elde etmeniz için ilham alabileceğiniz yer karosu seçenekleri bulabilirsiniz.

1-/ Bej rengi büyük banyo karoları

Bej rengi banyo fayans modelleri 2020
Bej rengi banyo fayans modelleri 2020

Bej tonları klasik tarz banyolara uyum sağlayabildiği gibi günümüzün yenilikçi olarak adlandırılan modern banyo dekorasyonları için de öne çıkan renk tonlardır. Özellikle açık kahverengiye dönük büyük ebatlı fayanslar banyoda şık bir görünümün yanı sıra huzurlu ve ferah bir görünümde yaratır. Bu noktada büyük boyutlu  fayans seçimi hem işçilik hemde maddi açıdan daha avantajlı bir seçimdir. Diğer yandan büyük fayans seçimi banyoyu daha büyük ve ferah gösterme noktasında etkili bir seçim olabilir. Tabi ki banyo fayans seçimi yaparken kaymaz özelliğe sahip olması gerektiğini unutmamalısınız.

Eğer banyonuz için bej rengi yer karosu seçmek istiyorsanız onunla eşleşen duvar karoları kullanmayı düşünmelisiniz. Bu noktada duvarda tercih edeceğiniz karonun boyutundan çok renkleri ile zemine uyum sağlamasına dikkat etmelisiniz. Hiç riske girmeden beyaz tonları kullanabileceğiniz gibi, Pembe-kahverengi veya sarı-kahverengi tonlarına sahip şık duvar karoları tercih edebilirsiniz.

2-/ Sıcak bir görünüm için ahşap desenli banyo fayansları

Banyo Dekorasyonu İçin Yer Karosu Seçenekleri 2020
Banyo Dekorasyonu İçin Yer Karosu Seçenekleri 2020

Banyo zemini için ahşap yer kaplaması tercih etmek riskli bir karar olabilir, ahşap nemden, ısıdan ve sudan etkilenebilen bir malzeme olduğundan özellikle banyo zemini için uygun bir seçenek olmayabilir. Fakat son yıllarda giderek popülerleşen ahşap görünümlü seramik yer karoları ile banyonuzda gerçek ahşap sıcaklığını ve estetiğini rahatlıkla yansıtabilirsiniz.

Bu noktada griden kırmızı kahverengiye kadar bir çok farklı ton seçeneği ile karşınıza çıkacak olan ahşap görünümlü banyo seramikleri arasından tarzınıza uygun seçimler yaparak banyonuza sıcak ve samimi bir tarz kazandırabilirsiniz. Ahşap görünümlü yer karoları temizliği kolay, suya ve neme dayanıklı hemde doğal ahşap desenleri ile gerçeğinden ayrılamaz özelliğe sahiptir.

3-/ Vintage , Fas tarzı desenli karolar

Banyo Dekorasyonu İçin Yer Karosu Seçenekleri - Vintage Fas
Banyo Dekorasyonu İçin Yer Karosu Seçenekleri – Vintage Fas

Genelde oturma odası, mutfak, yatak odası gibi alanları dekore ederken desen konusunda cesur davranılıyor, fakat iş banyoya gelince tez düze ve sade bir görünüm nedense kaçınılmaz bir son haline geliyor. Bu noktada evinizin diğer odalarında yaptığınız gibi şık ve dikkat çekici desenleri banyonuza dahil etmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için Vintage yada Fas tarzı banyo karoları kullanabilirsiniz. Bu desenli karolar klasik bir tarz için mükemmel bir seçim gibi görünse de modern banyolar içinde eşsiz bir seçim olabilir.

Örneğin hem sadelikten hoşlanıyor hemde banyoya hareket kazandırmak istiyorsanız banyoda beyaz tonları öne çıkarıp zemin için desenli karolar tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem dengeli, göz yormayan aynı zamanda stil sahibi bir banyo dekorasyonu elde edebilirsiniz. Zemin için bu tarz bir karo seçiminden sonra banyonuzu şık göstermek için ekstra bir abaya ihtiyaç duymazsınız.

4-/ Geometrik desenli fayanslar ile banyonuza hareket katın

Geometrik desenli banyo karoları 2020
Geometrik desenli banyo karoları 2020

Son yıllarda öne çıkan banyo fayans modelleri arasında özellikle geometrik desenli tasarımlar banyolara daha özel ve farklı bir hava kazandırıyor. Özellikle modern tarz banyolarda öne çıkan bu dikkat çekici desenli karolar arasından seçim yapmadan önce farklı farklı örnekleri incelemek karar aşamasında size büyük kolaylık sağlayabilir.

Örneğin zikzak, yuvarlak, beşgen yada altıgen desenli fayanslar zeminde oldukça farklılık yaratabilir. Geometrik desen fayansların banyodaki etkisini arttırmak için seçimizi canlı ve parlak renklerden yana kullanabilirsiniz. Hatta siyah-beyaz gibi uyumu garanti olan renk kombinasyonları ile banyonuzu özel ve farklı bir stile çevirebilirsiniz. Örneğin petek desenli banyo karoları kullanarak banyonuza tam bir modern İskandinav cazibesi ekleyebilirsiniz.

5-/  Mozaik kaplamalar ile garanti şıklık

Mozaik desenli banyo karoları 2020
Mozaik desenli banyo karoları 2020

Mozaik karolar eski zamanlardan beri hem banyo hemde mutfak için popüler bir kaplama seçeneği olmuştur. Mozaikler banyo zeminlerinde son derece güzel görünebilirler, ancak onları döşemek için kesinlikle bir profesyonelden yardım alınması gerekir. Gelişen üretim teknolojileri günümüzde pek çok farklı tarzda, renkte ve modelde mozaik seçeneklerine rahatça ulaşabiliyoruz.

Mozaik kullanımında eğer bir tarza sadık kalınmak istenirse tüm banyo için şık bir kaplama seçeneği olabilir. Diğer yandan mozaik desenler farklı tür ve boyutlardaki seramik fayanslarla da harika bir uyuma sahiptir. Dolayısı ile farklı renk ve desendeki mozaikleri ister zeminde isterseniz banyo duvarları için kullanabilirsiniz. Yada banyoda sadece bir alanda mozaik kullanarak mekanda bir odak noktası oluşturabilirsiniz.

6-/  Klasik şıklık için metro fayansları deneyin

Metro fayans banyo dekorasyonu 2020
Metro fayans banyo dekorasyonu 2020

Metro fayanslar geçmişten günümüze hem mutfak hemde banyo kaplamaları arasında modası hiç geçmeyen şık bir seçenektir. Çoğu zamanda duvarda gördüğümüz metro fayanslar son yıllarda artık zeminler içinde kullanılabilir bir seçenek haline gelmiş durumda. Genellikle parlak beyaz tonların öne çıktığını söyleyebiliriz fakat günümüzde artık metro fayanslar neredeyse her renkte karşımıza çıkabiliyor.

Fakat klasik bir şıklık arayanlar hem mutfakta hemde banyoda siyah beyaz kombinasyonu yapabilir. Eğer cesur bir adım atmak istiyorsanız banyonuz için sadece parlak siyah metro fayansları tercih edebilirsiniz. Beyaz sade ve şık bir etki yaratır, fakat parlak siyah metro fayanslar banyoda lüks bir his uyandırır.

7-/ Arduvaz Görünümü

banyo zemin kaplamaları ve öneriler 2020
banyo zemin kaplamaları ve öneriler 2020

Basit arduvaz görünümlü siyah fayanslar, kiri gizledikleri ve dayanıklı oldukları için banyolarda pratik, zamansız bir seçimdir. Ayrıca beyaz armatürlerin ve duvarların daha ilginç görünmesine yardımcı olabilirler. Uzun ömürlü ve kaymaz, ancak aynı zamanda pahalı ve düzenli sızdırmazlık gerektirir.

Diğer yandan arduvaz zemin özellikle yerden ısıtma sistemli bir banyo için uygun olmayabilir. Çoğu taş ve seramik karo zemin altı radyant ısıtma sistemlerinde iyi çalışır. Daha uygun fiyatlı bir alternatif için, arduvaz görünümlü seramik karolara bakabilir ve daha otantik görünmesi için mat bir yüzeye ve pürüzlü bir yüzeye sahip olanı seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı