Pratik Bilgiler

Banyoda Kötü Koku Nedenleri ve Çözümleri

Banyonuzu düzenli olarak temizliyorsunuz, fakat her şeyi yapmanıza rağmen bir süre sonra banyonuza girdiğinizde kötü kokularla mı karşılıyorsunuz? Banyolarda sıkça yaşanabilen ve en can sıkıcı problemlerden biridir kötü kokular. İlk etapta nereden geldiği belli olmayan bu kötü kokular çoğunlukla giderlerin tıkanmasından dolayı ortaya çıkar. Bugün yazımızda banyodaki kötü kokuların nedenleri nelerdir ve banyodaki kötü kokular nasıl giderilir sorularına geniş yanıtlar vereceğiz.

Banyoda Kötü Koku Nedenleri ve Çözümleri

Kötü kokular banyoda yaşanması istediğimiz en son problemlerden biri, fakat bu durum genelde banyolarda sıkça yaşanan bir problem. Bu tarz durumlarda ev sahipleri genelde banyoya hoş koku veren hazır sprey yada tütsü gibi geçici çözümlere yöneliyor. Aynı şekilde banyo giderlerini kapatmak için kum torbası yada klozete zeytin yağı dökmek gibi seçenekler geçmişten günümüze banyodaki kötü kokuları gidermek için başvurulan yöntemler.

Banyoda Kötü Koku Nedenleri 2020
Banyoda Kötü Koku Nedenleri 2020

Fakat bu yöntemler kalıcı bir çözüm sağlamaz, bu noktada kötü kokunun kaynağını tespit etmek ve bu sorunu ortadan kaldırmak gerekir. Bu noktada ilk akla gelmesi gereken pis su giderlerinin tıkalı olup olmadığıdır. Peki pis su giderleri yada borular neden tıkanır, çözümü nedir?

Mutfak, banyo ve tuvaletlerde en sık görülen durumlardandır pis su gider tıkanıklığı. Yani bu alanlarda ki kötü kokuların kaynağı pis suların tahliye edilmesini sağlayan boruların tıkanmasından dolayıdır. Bu giderlerin tıkanmasında pek çok farklı etken olabilir, fakat ilk akla gelen borularda biriken atıklardır. Diğer yandan eğer lavabonuzda suyun hızlı akmadığını fark ederseniz yine boruların tıkanmış olmasından kaynaklanan bir durum oluşmuş demektir. Su yavaş akıyor ve lavabo içinde birikiyor ve çok yavaş şekilde iniyorsa gider borusunda bir tıkanıklık olduğunu anlayabilirsiniz.

Giderlerin tıkanmasında ki farklı nedenlerden biride kağıt havlu, tuvalet kağıdı vb. temizlik malzemelerinin atılmasıdır. Bu malzemelerin çoğu su ile temasta kolayca erimiyor ve borularda birikiyor. Tabi ki sadece bunlarla sınırlı değil, saçlar, vücut derileri gibi atıkların birikmesi sonucu zamanla gider boruları tıkanabilir ve ortaya kötü kokular çıkabilir. Bu sıraladığımız nedenlerin dışında evin yada apartmanın tesisatında bir hata olması, yada boruların yeterince eğime sahip olmaması gibi etkenlerde bu tarz tıkanıklara yol açabilir.

Tıkanan banyo giderleri nasıl açılır?

1. Yöntem: Öncelikle en bilinen yani klasik yöntem olan lavabo pompasını kullanabilirsiniz. Kulağa basit gibi gelebilir fakat çoğu zaman işe yarar bir yöntemdir. Lavabo pompası henüz ciddi bir tıkanıklığa sahip olmayan borularda işe yarayabilir, uygularken ortaya çıkarttığı basın ve vakum etkisinden dolayı sıradan bir tıkanıklığı rahatça çözebilir. Eğer elinizde lavabo pompası yoksa uzun bir tel ile yada hazır olarak satın alabileceğiniz kanal açma sustası adı verilen teller yardımı ile bu sorunu çözebilmeniz mümkün.

2. Yöntem: Yine bilinen ve pek çok kişinin ilk seçeneği olan banyo açıcı olarak tabir edilen güçlü kimyasallar kullanılabilir. Genellikle marketlerde lavabo açıcı yada banyo açıcı olarak hazır olarak satılan çözeltilerden bahsediyoruz. Bu kimyasal açıcılarda henüz fazla ilerlememiş tıkanıklıkları açabilecek etkiye sahiptir. Fakat bu tarz güçlü kimyasal ürünlerini kullanırken dikkatli olmak gerekir, ürünün kullanma talimatı mutlaka okunmalı, her şekilde cilde temas etmemesi için plastik eldiven ve maske takılmalıdır. Bu tarz çözeltilerin ortaya çıkardığı havayı solumak çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Diğer yandan içerisinde barındırdığı asitlerden dolayı yanlış kullanımda evin tesisatına zarar verebilir ve daha büyük kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu açıdan üzerinde yazan talimatlara göre hareket edilmeli, ne çok az nede çok fazla kullanılmalıdır.

3. Yöntem: Bu aşamada en korkulan ve düşünmesi bile çok can sıkıcı olan tesisattan kaynaklı bir sorundur. Kısacası banyoda ciddi bir tadilat gerektirecek, masraflı ve uzun süreli bir çalışma gerektirebilir. Bu noktada işinde uzman güvenilir bir firmayla iletişime geçilmesi çok önemlidir. Çünkü günümüzde bu tarz firmaların kullandıkları teknolojilerde bir hayli ilerlemiş durumda. Eskiden olduğu tıkanıklığı bulmak için kırma dökme gibi işlemlerin yerine, daha gelişmiş görüntülü sistemler kullanan firmalar mevcut. Yani banyonuzu alt üst etmeden önce, tıkanıklığı daha gelişmiş bir yöntemle çözebilecek profesyonel bir firma bulmanız her açıdan yararlı olacaktır. Eğer bu konuda ne tarz bir arama yapacağınızı bilmiyorsanız kameralı tesisat çözümleri şeklinde aramalar yaparak size en uygun ve yakın firmayı kolayca bulabilirsiniz.

Banyoda Kötü Koku Nedenleri
Banyoda Kötü Koku Nedenleri

Atık su boru ve ek parçalarının kullanılmaması banyoda kötü kokuların nedeni olabilir

Banyodaki kötü kokuların oluşmasında tesisatta kullanılan yanlış malzeme seçimi de olabiliyor. Genellikle banyo tesisatında kullanılan borularda koku kesici olarak adlandırılan ek parçalar kullanılır. Tesisatlarda kullanılan es boru, deve boynu yada dirsekli boru gibi kıvrımlı parçalar genellikle içlerinde bir miktar su barındırır. Burada ki amaç geriden gelecek kötü kokuların yada gazı engellemektir. Yani bu kıvrımlı parçalarda biriken su gazların yukarı çıkmasını engeller ve kötü kokuları hapseder. Bundan dolayı banyo tesisatında kullanılan, özellikle pis su giderlerinde bu parçalar kullanılmalı ve susuz kalmayacak şekilde desteklenmelidir.

Bu durumda ne yapmak gerekir?

Bu noktada çözüm tabi ki tesisatın yenilenmesi ve bu sorunlu giderlerin uygun parçalarla desteklenmesidir. Bu banyodaki kötü kokuları kökten çözebilecek bir seçenektir. Tabi ki kiracılar için banyo tesisatı yenileme durumları çok kolay olmayabilir. Bu aşamada güvenilir bir tesisat firmasından gereken tüm bilgileri alabilirsiniz. Sorunu kalıcı olarak çözene kadar banyoyu sık sık havalandırmayı ihmal etmemelisiniz.

Banyonuzda ki yer süzgeçlerini kontrol edin

Banyodaki kötü kokuların nedenlerini araştırırken mutlaka yer süzgeçlerini kontrol etmelisiniz. Bu yer süzgeçlerinin bir su haznesi vardır, bu haznede ki suyun buharlaşması demek kötü kokuların açığa çıkması demektir. Banyodaki küvetler içinde aynı durum söz konusudur, giderin altında su olmaması kokuların açığa çıkmasını sağlar.

Bu durumda ser süzgecini kontrol etmelisiniz. Eğer eskiyse yenileyin, özellikle su haznesinde bir çatlak olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Yeteri kadar suyun bu haznede birikip birikmediğini kontrol edebilirsiniz. Son olarak banyodaki zemin giderinde kapak olup olmadığını inceleyin, eğer kapak yok ise su haznesi bulunan bir kapak satın almayı düşünebilirsiniz.

Genel olarak banyodaki kötü koku nedenleri ve alınabilecek önlemler neler?

  • Havalandırma borusu kontrol edilmelidir. Apartmanlarda genelde atık su borularından çatıya kadar uzanan bir havalandırma borusu vardır, bu borunun kısa kalması yada tıkanmış olması banyodaki kötü kokuların nedeni olabilir.
  • Banyo tesisatında gider bölümünde düz borular yerine, eğimli borular tercih edilmelidir.
  • Özellikle banyodaki klozetin gider bağlantıları kontrol edilmeli varsa boşluklar kapatılmalıdır.
  • Varsa çamaşır makinesinin gider çıkışı kontrol edilmeli, herhangi bir boşluk varsa silikon ile bu boşluk kapatılmalıdır.
  • Banyo tesisatında çatlak olup olmadığı tespit edilmelidir, tesisat borularının birleşim bölümlerinde sızıntı yapabilecek boşluk olmamalıdır.
  • Bu tarz durumlarda lağım boruları kontrol edilmeli, varsa kaçak tespit edilip onarılmalıdır.
  • Binanın rögarı kontol edilmelidir, bina rögarının hava alması sağlanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı