Banyo

Banyoda Mermer Yer Döşeme Örnekleri 2020

Banyonuzda hem daha steril hemde daha lüks bir görünüm elde etmek için mermer döşemeleri tercih edebilirsiniz. Son yıllarda banyoda mermer yer döşemeleri oldukça ilgi görüyor. Zengin bir banyo stili için dayanıklı ve uzun ömürlü bir döşeme arayanlar için yazımızda yer verdiğimiz lüks görünümlü mermer yer döşeme örnekleri ilham verebilir.

Banyo zemininde mermer, en şık ve en gösterişli döşemelerden biridir. Tarihte oldukça eski zamanlardan bu yana tasarımcıların, mimarların ve sanatçıların kullandıkları başlıca malzemelerden biri olmuştur. Banyoda doğal taş kullanmak isteyenler için farklı renk ve ölçülerdeki mermer döşemeler arasında seçim yapmak zor olabilir.

Banyoda Mermer Yer Döşeme Örnekleri 2020

Mermer yer döşeme örnekleri 2020
Mermer yer döşeme örnekleri 2020

Mermer karoların her biri kendilerine özgü desenleri ve farklı renkleriyle banyo zemininde orijinal bir görüntü elde edilmesini sağlar. Ancak her bir karonun aynı renk tonuna ve desene sahip olmasını isteyenlerin işi biraz zor olacaktır. Mermer, doğal taş olduğu için tamamen aynı renk veya aynı desene sahip karoların özel olarak aynı mermer parçasından kesilmiş olması gerekir. Bu nedenle banyoya mermer fayans döşenirken karoların banyoya nasıl dağıtıldığı, renk ve desen bakımından ortaya iyi bir tasarım çıkması için oldukça önemlidir.

Diğer taş türlerinde olduğu gibi mermer fayans bakım isteyen bir yer döşemesidir. Düzenli olarak temizlenmeli ve lekelenmesinin önüne geçilmelidir. Temizlik sırasında mermer yüzeye uygun temizlik ürünleri kullanılmalıdır. Mermere uygun olmayan kimyasallar mermer üzerinde kalıcı lekelere neden olur.

Mutfakta mermer kullanmak daha zordur çünkü çok çeşitli yiyecek ve içeceklerin tezgaha ya ad yere dökülmesi riski büyüktür. Banyo zeminindeki mermeri ise, mutfağa kıyasla, koruması daha kolaydır. Mermer üzerine içecek, deterjanlı su, şampuan benzeri herhangi bir sıvı döküldüğünde hemen durulanmalıdır. Özellikle asitli ürünler kalıcı leke bırakır. Kolay lekelenmenin önüne geçmek için yılda en az bir kere mermer cilası yaptırmanız tavsiye edilir.

Mermer Yer Döşeme Örnekleri

Mermerin sağlam görüntüsü altında aslında oldukça narin bir malzeme olduğunu buraya kadar anlattıklarımız sayesinde fark etmiş olmalısınız. Mermer tüm ağırlığına karşın aslında yumuşak bir taştır ve kolayca çizilebilir. Özellikle mobilya ayaklarında koruyucu aksesuar kullanmak ve zemin üzerinde eşyaları sağa sola sürüklememek gerekir.

Sadece mermer değil her türlü doğal taş döşeme malzemesi diğer alternatiflere kıyasla pahalıdır. Mermer karolarınız ilk geldiğinde içlerinde çatlak bir ürün olmamasına dikkat edin. Çatlak karolar kısa zamanda kırılabilir. Mermer pahalı bir malzemedir ve önemli bir bütçe ayıracağınız zemininizin daha ilk günden kusurlu olmasını istemezsiniz.

Banyo zemininde mermer kullanırken dikkat edilecek bir başka nokta da, ıslandığında mermerin oldukça kayganlaşmasıdır. Sırf bu nedenle mermeri zeminden çok lavabo üstünde ya da duvarda tercih edenler çoğunluktadır. Ancak saydığımız tüm dezavantajlarına karşın görsel olarak ortaya koyduğu eşsiz güzelliğiyle mermer fayanslar pek çok banyoda hala kullanılmaktadır.

Mermerin banyoda nasıl kullanıldığına dair çarpıcı banyo örnekleri görmek isterseniz, ‘Mermer Banyo Modelleri‘ başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı