Dergi

Daha temiz ve düzenli bir ev için bunlardan kurtulun

Eski, kırık ve kullanılmayan şeylerden kurtulun! Gereksiz balastı atın ve temiz ve düzenli bir dairenin tadını çıkarın. Arada sırada imha edilmesi gereken bazı günlük eşyalar var; bazıları yılda en az bir kez, bazıları aylık. Bunun için birkaç dakika ayırın.

Evi temizlerken sıklıkla bunları göz ardı ettiğimizden, bugün hala sıralayabileceğiniz sekiz günlük eşyayla bir kontrol listesi oluşturduk. Daireniz hemen daha temiz ve daha taze olacak ve ayrıca daha fazla alan yaratacaksınız. Öyleyse işe koyulun!

Daha temiz ve düzenli bir ev için bunlardan kurtulun

1. Eski çarşaf ve eski havlu

Yatak çarşafları ve havlular da onların gün vardı. Sonunda eski, lekeli veya delikli havlu ve çarşaf sıralayın. Belki de birkaç yeni parçaya bakabilir veya nihayet daha önce taşan keten dolaba netlik kazandığınız için mutlu olursunuz. Eğer atmak yerine yeniden kullanmayı tercih ederseniz, eski kumaşlardan biraz yetenek ve bir dikiş makinesi ile yeni bir şey çıkarabilirsiniz. Eski havlular hızlı bir şekilde küçük karelere kesilebilir ve tekrar temizlik bezleri olarak kullanılabilir. Ana şey, nihayet eski parçaları sıralamanızdır!

2. eski ayakkabı, giysi ve iç çamaşırı

Gardırop, sıralama konusunda genellikle muazzam bir potansiyele sahiptir: delikli çoraplar, yıpranmış ayakkabılar, kötü oturan iç çamaşırları, uzun zamandır giyilmemiş elbise – ne bekliyorsunuz, çıkın!

Muhtemelen yıllardır boşuna bekleyen kıyafetleri giymeyeceğiz. Onları bit pazarında veya çevrimiçi satıyor, bu yüzden cüzdanınız için birkaç avro var. Artık size uymayan veya tarzınıza uymayan şeyleri arkadaşlarınıza, aile üyelerinize veya iş arkadaşlarınıza vermek. Üçüncü seçenek kıyafet bağışlamaktır. Kesinlikle yakınınızda bir toplama kabı veya toplama noktası vardır. Ancak çok kirli veya kırılmış olan her şey çöp kutusuna gider.

Gidelim – dolapta daha fazla alan ve düzen ile ödüllendirileceğin garanti!

3. Mutfak süngerleri

Bakteriler, virüsler ve sporlar mutfak süngerlerinin nemli, ılık ikliminde eğlenmeyi sever. Düzenli kullanımda, bunlar en az iki haftada bir değiştirilmelidir. Arada, süngerleri temizlemek için zaman zaman bulaşık makinesine de koyabilirsiniz. Mikrodalga bile süngerleri mikroplardan güvenilir bir şekilde kurtarabilir. Onlardan kurtulmak için süngerleri ve temizlik bezlerini ıslatabilir ve mikrodalgada tam güçle 2 dakika boyunca dezenfekte edebilirsiniz. Önemli: metal içeren temizlik süngerleri mikrodalgaya ait değildir.

Ama bir sünger gününü geçirmişse, çıkar! Temiz bir mutfak için yıldırım hızıyla ilgili daha fazla ipucunu fikir kitabımızda bulabilirsiniz

4. Eski dergiler

Ayrıca evde büyük bir dergi yığınınız var mı ve bunları tekrar okuyacağınıza veya kesinlikle bu ve bu makaleyi birine vermeniz gerektiğine ikna oldunuz mu? Dürüst olalım … neredeyse kesinlikle olmayacak. İşte şans: Dergileri toplayın ve ücretsiz olarak okuyun, kesin veya kesin – ya da hemen kurtulun!

5. Eski teknoloji

Sadece rafta yer ve toz alan eski teknoloji ve elektronik cihazları atın. Gerçekten de tüm CD, VHS ve dolaba dolanan kablolara ihtiyacınız var mı? Peki ya bozuk cihazlar? Artık eski yazıcıları, bilgisayarları, cep telefonlarını ve diğer elektronik atıkları kullanmıyorsanız, şimdi ayırın. Ancak, elektronik atıklar evsel atıklara karışmamalıdır. İnternette bulabileceğiniz belediye toplama noktalarında, elektronik atıklar ve eski ev aletleriprofesyonel olarak bertaraf edilir ve hala kullanılabilecek hammaddeler geri dönüştürülür – genellikle ücretsiz olarak iade edilir. Elektronik mağazalardan veya cep telefonu sağlayıcılarından, örneğin yeni bir ürün veya benzeri avantajlardan indirim alabileceğiniz geri alma kampanyaları da vardır. Çevresel girişimler de hammaddeleri geri dönüştürmek için eski cep telefonlarını topluyor.

6. Süresi dolmuş makyaj, ilaç ve gıda

En sevdiğiniz göz farı veya mükemmel tozun yarı dolu kutusundan ayrılması zor olsa bile, son kullanma tarihi geçtiyse sağlığınız için yapmalısınız. Banyoda veya tuvalet masasında ürünlere bir göz atın : Bakım ürünleri ve makyajda, küçük pota sembolünün yanındaki sayı, ürünün açıldıktan sonra tereddüt etmeden kaç ay kullanılabileceğini gösterir. Enflamasyonu önlemek için gözler için makyaj 6 ay sonra atılmalıdır, diğer makyaj malzemeleri ve kremler genellikle 12 ila 24 ay arasında sürer.

Eğer son kullanma tarihine bağlı kalırsanız, aynı zamanda ilaç ile güvenli taraftasınız. Bazı ilaçlar tehlikeli atıklarla veya eczane yoluyla atılmalıdır. Temizleme kampanyanızla, buzdolabı, depolama rafları veya kilerleri artık yenilebilir olmayan yiyeceklerden de kurtarın.

7. Eski piller ve ampuller

Şimdi kazık veya sandığı eski piller ve ampullerle atma zamanı. Çoğu süpermarkette, eczanede ve elektronik mağazasında, eski pillerin ücretsiz olarak atılabileceği toplama kutuları vardır, çünkü elbette evsel atıklara ait değildirler.

Eski ampulleri ve halojen lambaları evsel atıklarınıza atabilirsiniz, ancak geri dönüşüm sorunlarına yol açtığı için cam kaba yerleştirilmemelidir. Bu nedenle, oradan artık çöp kutusuna!

Enerji tasarruflu lambalar cıva içerir ve özel atıklara atılmalıdır. Belediye geri dönüşüm merkezlerinde, donanım mağazasında veya bazı süpermarketlerde kabul edilirler. Değerli hammaddeler de tekrar kullanılabilir. Herhangi bir toksik madde içermeyen LED’ler de bu elektrik toplama noktalarına atılmalıdır.

8. diş fırçası

Sağlıklı, ışıltılı dişler ve taze nefes – diş fırçamızın bize vermesi gereken şey budur! Diş fırçasının düzenli olarak değiştirilmesi gerekir, böylece mikroplar ve aşınmış kıllar tam tersi bir etkiye sahip olmaz. Arada, sıcak su veya sirke içine 30 dakikalık daldırma banyosu ile dezenfekte edebilirsiniz. Ama üç ay sonra gerçekten yenisiyle değiştirmelisin!

Tüm kontrol listesinde çalışmak için birkaç dakikanızı ayırmak en iyisidir. Şimdi değilse ne zaman? Bu sekiz günlük eşyayı atın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı