Banyo

Doğal Taş Kaplama Banyo Dekorasyon Örnekleri 2020

Bir banyonun hem görseli hemde kullanımı açısından tercih edilen döşeme çeşidi büyük önem taşır. Klasik fayanslar yerine doğal taş kaplama banyo modelleri banyoda ferah olduğu kadar lüks bir etki yaratır. Yazımızda ilham alabileceğiniz birbirinden farklı tarzlara sahip doğal taş kaplama banyo dekorasyon örnekleri ve çeşitli ipuçları bulabilirsiniz.

Doğal Taş Kaplama Banyo Dekorasyon Örnekleri 2020

Söz konusu banyo dekorasyonu olunca hiç şüphe yok ki banyo döşemeleri arasında seçim yapmak bir hayli zorlaşabiliyor. İş duvar ve zemin kaplama seçimine gelince banyo için tercih edilebilecek malzemeler oldukça çeşitleniyor. Genel olarak banyo dekorasyonu için tercih edilen fayans çeşitlerine alternatif arayanlar bu noktada tercihlerini mermer yada granit gibi doğal taşlardan yana kullanabilir.

Doğal taşlar diğer kaplama çeşitlerine nazaran daha pahalı bir seçim olabilir, fakat uygulama sonrasında ortaya çıkacak olan sonuç fazlasıyla tatmin edici olacaktır. Bu konuda kararsız kalanlar yazımızın devamında derlediğimiz birbirinden tarz ve stil sahibi doğal taş kaplama banyo dekorasyon örnekleri inceleyerek daha fazla ilham alabilirler.

Doğal taş kaplama banyo dekorasyon örnekleri 2020
Doğal taş kaplama banyo dekorasyon örnekleri 2020

Mermer, granit yada traverten gibi doğal taşlar banyo dekorasyonu için rahatlıkla tercih edilebilen uzun ömürlü yani dayanıklı kaplama malzemeleridir. Diğer yandan bu doğal taşlar suya ve lekelere karşı son derece dayanıklıdırlar. Görsel açıdan ele alacak olursak günümüzde bir çok farklı renk seçeneğine sahip doğal taşlar her zevke tarza uygun bir seçim olarak öne çıkıyor.

Banyoda hem zengin bir görsel oluşturmak hemde daha doğal ve ferah bir ortam oluşturmak için doğal taş kaplama banyo dekorasyon örnekleri inceleyebilir ve tarzınıza en yakın bulduğunuz modelleri inceleyerek banyonuz için uygulayabilirsiniz. Doğal taşlar banyonuzda daha özgün ve güçlü bir görsel oluşturmak için ideal bir seçim olabilir.

Doğal taş kaplama seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar

Bir banyo dekorasyonu için kaplama malzemesi seçerken özellikleri konusunda bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Bu noktada doğal taş çeşitleri hakkında ufak bir araştırma yapmanız önerilir. Örneğin banyo için tercih edilen en popüler doğal taş çeşitleri arasında granit, mermer, traverten, kuvars, çimstone ve onyx gibi seçenekler karşınıza çıkacaktır.

Tabi ki bu sıraladığımız taş çeşitleri kendine özgü renk, desen ve dokulara sahip olacağından, banyonuzda taratmak istediğiniz tarza en uygun doğal taş çeşidini seçmeniz oldukça önemlidir.  Bu seçimi yaparken sadece görsel olarak düşünmek yanlış olacaktır, taş çeşidinin ne kadar dayanıklı olduğu, çizilme ve leke tutma konusunda ki dayanıklılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela basit bir örnek verecek olursak, mermer yüzeyler su ile temas ettiğinde oldukça kayganlaşır, yada traverten taş kaplamalar diğer kaplamalara göre daha çabuk leke tutabilir.

Tarza göre doğal taş banyo kaplamaları

Banyo için doğal taş kaplaması seçmeden önce banyonuz için hangi dekorasyon tarzını uygulayacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü seçeceğiniz tarza yönelik doğal taş seçimleri yapmanız gerekir. Bazı doğal taşlar kendinden renklidir, bazı taşlar ise doğal dokulara sahiptir, bir çok farklı renge sahip taş kaplamalar da bulunmaktadır.

Bu noktada seçiminiz büyük önem taşır, örneğin banyoda rustik bir tarz oluşturmak istiyorsanız pürüzlü, doğal taşları tercih edebilirsiniz. Örneğin mermer pürüzsüz ağır ve lüks bir etkiye sahiptir, daha parlak bir görünüm ortaya çıkacaktır. Traverten, çimstone gibi doğal taş kaplamalar banyonuzda daha rahat ve sıcak bir atmosfer yaratabilir. Her taşın kendine has bir dokusu ve etkisi vardır, bu etkileri banyonuzu dekore ederken kesinlikle göz önünde bulundurmanız gerekir.

Doğal taş banyo dekorasyonu yapmadan önce mutlaka kullanmaya karar verdiğiniz taşa ait farklı dekorasyon örnekleri incelemenizi öneririz. Yani uygulama sonrasında kötü bir sürpriz ile karşılaşmamak için ortaya çıkacak görüntü hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor. Bunun için düşündüğünüz doğal taş banyo dekorasyon örnekleri inceleyerek banyonuz için çok daha fazla ilham kaynağı bulabilirsiniz.

Son olarak tekrar hatırlatmakta yarar görüyoruz, doğal taşlar arasında özellikle mermer gibi pürüzsüz yüzeye sahip taş çeşitleri su ile temasta çok kaygan bir hale gelecektir. Diğer yandan pürüzlü yüzeye sahip olan doğal taş çeşitleri ise çizilmeye ve lekelere karşı çok güçlü değildir. Galerimizde sizler için seçtiğimiz birbirinden şık ve dikkat çekici doğal taş kaplama banyo dekorasyon örnekleri bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı