Pratik Bilgiler

Düşen Mutfak Evyesi Nasıl Yapıştırılır?

Uzun süre bakım yapılmayan ve eski mutfaklarda düşen mutfak evyesi sıkça yaşanan bir problemdir. Yazımızın devamında mutfak tezgah evyesi neden düşer, düşen mutfak evyesi nasıl yapıştırılır, çelik evye nasıl yapıştırılır ve en güçlü mermer ve lavabo yapıştırıcıları nelerdir gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Peki düşen mutfak tezgahı nasıl yapıştırılır, en önemlisi mutfak evyesi neden düşer soruları ile devam edelim.

Düşen Mutfak Evyesi Nasıl Yapıştırılır?

Düşen Mutfak Evyesi Nasıl Yapıştırılır
düşen mutfak evyesi nasıl yapıştırılır, düşen mutfak tezgahı yapıştırma yöntemleri, en iyi mermer ve taş yapıştırıcıları, çelik evye yapıştırma ipuçları ve mutfak tezgahı lavabo yapıştırma yöntemleri

Öncelikle tezgah düşmesi genelde eski ve bakımsız mutfaklarda ortaya çıkan bir sorundur. Fakat tezgah lavabo düşmesi diğer yandan montaj sırasında ustanın tercih ettiği yapıştırıcı ve uygulama yöntemine bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir sorun olabileceğini de söyleyebiliriz. Çünkü genel olarak ister mermer ister çelik alttan yapıştırmalı lavabolarda montaj ustaları kişisel tercihlerine göre farklı mermer yapıştırıcıları kullanabiliyorlar. Tabi ki bu yapıştırıcıların hepsi kaliteli ve uzun ömürlü olmayabiliyor.

Buna örnek verecek olursak çoğu usta Akemi marka yapıştırıcı kullanmayı tercih ediyor. Akami sektörde bilinen bir mermer yapıştırıcı, fakat bu yapıştırıcının ne yazık ki dayanıklılık süresi çok fazla değildir. Fakat düşen lavaboyu yapıştırırken ek bir takviye olarak kullanılması yapılan işlemin aha sağlam, uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Peki nasıl? Akami piyasada güçlü mermer ve taş yapıştırıcısı olarak bilinir, ve biraz araştırma yaparsanız pek çok yapı dekorasyon sitesinde bir çok farklı markanın lavabo yapıştırıcısı altında karşınıza çıkar. Dolayısı ile akami adı altında piyasada karşınıza çıkan her mermer ve taş yapıştırıcısı aynı kaliteye sahip olmayabilir.

Akami mermer ve taş yapıştırıcısı ve kullanımı

Akami mutfak tezgah lavabosu düşmesi ve kırılması gibi durumlarda en çok tercih edilen mermer ve taş yapıştırıcısıdır. Fakat yazımızın başında belirttiğimiz gibi bu yapıştırıcı sıcak ve soğuktan kolayca etkilenebiliyor. Bu nedenle uygulandığı alanda zamanla çatlar ve lavabodaki olası ağırlıklardan dolayı tuttuğu alanı bırakır ve tezgah düşer. Bu yapıştırıcı 2 aşamalıdır, kutu içeriğinde özel macunu ve sertleştirici karışımı bulunur. Macun ve sertleştirici karıştırılır ve çatlak yada kırık bölgeye uygulanır.

Fakat bu yapıştırıcı çok hızlı şekilde donar, dolayısı ile daha çok mermer ustaları genelde mermer atölyelerinde ani tutturmalar yani hızlı sabitleme için akami yapıştırıcı tercih ederler. Tekrar söylemekte fayda var, akami mermer ve taş yapıştırıcısı çok dayanıklı yada uzun ömürlü bir yapıştırıcı değildir ve düşen mutfak tezgah evyesi yapıştırma aşamasında tek başına kullanılmamalıdır.

Düşen mutfak lavabosu tezgaha nasıl yapıştırılır?

Peki mutfak lavabosu düştü ne yapabilirim? Bu sorunu hızlı ve doğru şekilde çözmek için aşağıdaki evye yapıştırma önerilerini adım adım uygulayabilirsiniz. Diğer yandan eğer bu tarz bir işe girişmeye cesaret edemiyorsanız bir usta çağırarak süreci hızlandırabilirsiniz. Fakat yapılacak işlemler çok profesyonellik gerekmediği için sizde düşen tezgahı rahatlıkla yapıştırabilirsiniz.

Mutfak lavabosu yapıştırma önerileri

1-/ Yapmanız gereken ilk işlem öncelikle hem lavabonun hemde tezgahın yapıştırıcı sürülecek bölgelerini zımpara yada bir tel ile güzelce temizlemek olmalıdır. Yapıştırılacak yüzeylerin pürüzsüz olması yapıştırıcının daha etkili ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

2-/ Temizleme işlemi bittikten ve yüzeylerin pürüzsüz olduğundan emin olduktan sonra bu yüzeylerin ıslak yada nemli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer ıslak ve nemli kalan bölgeler varsa hemen bir saç kurutma makinesi ile bu yüzeyleri kurutun. Sonrasında temiz bir bezle güzelce üzerinden geçin. Düşen mutfak lavabosu yapıştırma aşamasında silikon kullanılacağından dolayı bu yüzeylerin kesinlikle kuru olması gerekir, aksi halde silikon etkisini göstermeyecektir.

3-/ Daha kalıcı olması açısından biz hem silikon hemde akami mermer ve taş yapıştırıcı birlikte kullanılmasını öneriyoruz. Bu noktada yine her yerden kolayca temin edebileceğiniz Çekomastik 805 kartuş silikon kullanmanızı öneririz. Bu silikon mermer silikonudur ve oldukça etkilidir. Sonrasında ise akami ile destekleyici bir işlem yapabilirsiniz.

4-/ Satın aldığınız silikonu tabancasına yerleştirin ve düşen evyenin etrafına uygulayın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta silikonu sürerken boşluk bırakmadan ve şerit halinde sürmeniz gerek. Silikonu uyguladıktan sonra evyeyi tezgah altından yapıştırın, bu aşamada eyveyi sabitlemek için uzun çıtalar kullanabilirsiniz. Tezgahı iyice sabitlediğinizden emin olun.

5-/ Yapıştırma ve sabitleme işlemi bittikten sonra bizim önerimiz en az 5-6 saat kadar kurumasını beklemeniz olacak. Fakat işinizi garantiye almak istiyorsanız en az bir gün mutfak lavabosunu kullanmamanızı öneriyoruz.

6-/ Bu aşamada isteğe başlı şekilde akami mermer ve taş yapıştırıcı ile düşen evyeyi destekleyebilirsiniz. Bunun için lavabonun altından yapıştırıcıyı sürmelisiniz, bu şekilde su ile tema etmeyecektir ve kalıcılığı daha uzun olacaktır. Akami yerine daha uzun ömürlü, özellikle suya dayanıklı bir mermer yapıştırıcısı kullanabilirsiniz, karar size kalmış.

Akami mermer ve taş yapıştırıcı nasıl uygulanır?

Satın aldığınız yapıştırıcı kutusundan macun ve sertleştirici olmak üzere 2 karışım çıkacaktır. Yapıştırıcıyı hazırlarken macundan kibrit kutusu büyüklüğünde bir parça alın, sertleştirici yani dondurucu karışımdan ise çok küçük bir parça, kibrit ucu kadar alın ve güzelce karıştırın. Özellikle bu noktada biraz hızlı hareket etmeniz gerekecek, çünkü hazırladığınız karışım çok çabuk donacaktır.

Mutfak tezgahındaki çatlak ve kırıkları yapıştırma

Yukarıdaki anlatımı mutfak tezgahı üzerinde oluşan çatlak ve kırıklar içinde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Eğer tezgah üzerinde oluşan kırık yada çatlaklardan dolaplarınıza su sızıyor ise hem mermer silikonu hemde mermer yapıştırıcısı ile kolayca halledebilirsiniz. Fakat bu işlemler tezgahı yada evyeyi ilk günkü haline döndürmeyecektir, bu sadece sorunu ortadan kaldırmak için uzun vadeli bir çözümdür. Fakat su sızmasının önüne geçerek ve dolapların çürümesini engellemiş olursunuz. Unutmamanız gereken en önemli nokta hem silikonu hemde mermer yapıştırıcısı uygularken yüzeylerin kuru ve pürüzsüz olduğundan emin olmalısınız.

Yazımızda düşen mutfak evyesi nasıl yapıştırılır, düşen mutfak tezgahı yapıştırma yöntemleri, en iyi mermer ve taş yapıştırıcıları, çelik evye yapıştırma ipuçları ve mutfak tezgahı lavabo yapıştırma yöntemlerinden detayları ile bahsettik. Eğer bu konular hakkında soru ve önerileriniz varsa konu altından bize ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Merhaba, mutfak tezgah evyesi düştü, çelik evye kullanıyorum, şimdi hem silikon hemde mermer yapıştırıcısı mı kullanacağım acaba, ikisini birden değil mi?

  2. Merhaba, benim mermer tezgahı kırıldı ve yer yer çatlaklar var, bu çatlaklardan hem bulaşık makineme hemde tazgah altı dolabıma su sızıyor. Bu çatlak ve kırık bölgeleri nasıl kapatabilirim acaba, yardımcı olursanız çok sevinirim.

  3. Benim mermer evyem düştü, bana akami mermer yapıştırıcısı önerdiler, fakat ben bu yapıştırıcıyı hazırlarken çok çabuk donuyor ve yapıştıramıyorum. Acaba nerede yanlış yapıyorum, yada farklı bir mermer yapıştırıcısı önerebilir misiniz?

  4. Selamlar, mermer tezgahı da çatlaklar var, henüz su sızdıracak kadar derin değiller fakat zamanla bu çatlaklar derinleşecektir, ne yapmamı önerirsiniz acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı