Pratik Bilgiler

Kullanışlı Bir Ev Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Yoğun bir çalışma temposuna sahipseniz çoğu zaman işlerinizi ofis dışında eve taşımak zorunda kalabilirsiniz. Belki de işlerinizi sadece evden yürütme gibi bir düşünceniz olabilir. Bu noktada evinizde ofis ortamını aratmayacak, rahat ve kullanışlı bir çalışma alanı düzeni oluşturmanız gerekir. Evde ofis ortamı oluşturmak yani diğer bir değişle home ofis dekorasyonu yapmak için yazımızda size ilham vereceğini düşündüğümüz çeşitli ipuçları ve önerilerimiz olacak.

Kullanışlı Bir Ev Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Kullanışlı Bir Ev Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı
Kullanışlı Bir Ev Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Evden çalışma fikri bir çok kişi için harika bir fikir gibi gelebilir. Tabi ki evde çalışmanın olumlu tarafları olduğu gibi olumsuz etkileri de olabilir. Mesela işe istediğiniz saatte başlama, özgürce giyinme ve istediğiniz zaman mola verme gibi avantajları size çok çekici gelebilir. En önemlisi ise ev rahatlığında işlerinizi yürütme fırsatı bulabilir, sessiz bir ortamda işinize daha fazla odaklanabilirsiniz. Fakat evde bir çalışma ortamı oluşturmak için kullanışlı bir home ofis dekorasyonu gerekir. Peki kullanışlı bir ev ofis dekorasyonu nasıl yapılmalı? İşte ilham alabileceğiniz düzen, renk ve stil önerileri yazımızda sizleri bekliyor.

Standart bir ofis ortamı genelde çalışmaya teşvik edici şekilde bir dekorasyona sahiptir, ve neden orada olduğunuzu size hatırlatan pek çok etken barındırır. Örneğin iş arkadaşlarınızla yaptığınız iş sohbetleri, ofise gelen müşteriler, çalan telefonlar, masa üstündeki belgeler, klasörler gibi bu etkenlerden bir kaçıdır. Fakat ev ortamı tam aksine bir etkiye sahiptir, rahat, sessiz ve her an işten uzaklaşabilecek ve dikkat dağıtacak etkenler barındırabilir. Bu noktada kendinizi ofiste hissettirecek ve bir ofisin kullanışlı özelliklerine sahip olacak bir ev ofis dekorasyonu oluşturmak çok önemlidir.

Home ofis dekorasyonu nasıl yapılır?

Kullanışlı bir home ofis dekorasyonu yapmak için doğru bir planla aşama aşama ilerleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle evde çalışma düzeni oluşturabileceğiniz bölgeye karar vermeniz gerekir. Bu noktada kullanılmayan bir odaya sahipseniz burayı mükemmel bir ofise çevirmek için önünüzde harika seçenekler var demektir. Eğer boş bir odanız yoksa home ofis kurmak için özellikle televizyon, mutfak yada yataktan uzak, sessiz bir köşe belirlemelisiniz. Fakat kapısını kapayabileceğiniz ayrı bir oda, işinize odaklanmanız ve daha verimli çalışmak adına daha ideal olacaktır.

Mutfağa yada televizyona yakın bir alanda çalışma düzeni yapmak yanlış bir seçim olacaktır. Özellikle mutfakta çalışma gibi düşünceniz varsa bir kez daha düşünmenizi öneririz. Sınırsız çay, kahve kulağa müthiş gelse de bu durum işinize odaklanmanızı zorlaştırabilir. Diğer yandan sürekli bir şeyler yeme isteği oluşacağından sürekli olarak bölünme durumu yaşarsınız. Mutfak iştah açan bir mekandır, sürekli olarak yeme içme hissi verir, dolayısı ile çalışmaya ve odaklanmaya uygun bir alan değildir.

Ev Ofis Dekorasyonu için renk seçimi

Ofis ortamı için doğru alanı bulduğunuzu varsayarak devam edecek olursak,  bu aşamada home ofis dekorasyonu yaparken odaklanmanız gereken önemli noktalardan biri renk seçimidir. Duvar rengi seçerken parlak ve canlı tonlar yerine, göz yormayan ve dikkat dağıtmayan renkler üzerinde yoğunlaşın. Örneğin nötr renkler arasından kolayca seçim yapabilirsiniz. Eğer duvar kağıdı kullanmayı düşünüyorsanız az desenli hatta desensiz modeller arasından seçim yapabilirsiniz. Parlak renkler ve desenler dikkat dağıtır zamanla enerjinizi düşürür. Bu noktada sevdiğiniz bir renk varsa bu rengin daha yumuşak olan pastel tonlarını deneyebilirsiniz.

Kullanışlı ofis mobilyaları

Söz konusu bir home ofis dekorasyonu olunca doğru ve kullanışlı ofis mobilyaları seçmek çok önemlidir. Her ne kadar amaç bir ofis oluşturmak olsa da bu alanın bir ev olduğunu unutmamak gerekir. Bu noktada evinizin dekorasyon tarzını göz önünde bulundurarak mobilya seçimlerinizi yapabilirsiniz. Sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak için kullanışlı bir masaya ihtiyacınız olacak.  Home ofis için masa seçimi yaparken odanın büyüklüğüne ve sahip olduğunuz araç gereçlere göre bir seçim yapabilirsiniz. Ne fazla küçük, nede fazla büyük, ihtiyacınızı karşılayacak kullanışlı bir masa seçmelisiniz.

En önemli noktalardan biride doğru bir sandalye seçimi yapmaktır. Uzun süre hareketsiz kalacağınız için özellikle bel, sırt ve boyun sağlığı açısından ergonomik bir tasarım seçebilirsiniz. Doğru bir bilgisayar koltuğu çalışma veriminizi artırabilir, aynı zamanda daha az yorulmanızı sağlar. Yüksekliği ayarlanabilir, rahat süngerlere sahip ve rahat hareket edebilen bir bilgisayar koltuğu kullanışlı bir ofis dekorasyonu için olmazsa olmazdır.

Doğru aydınlatma

Ofis ortamı için aydınlatma çok önemli bir konu, özellikle gündüz saatlerinde çalışacağınız odanın yeterince güneş ışığı alması gerekir. Bu sağlığınız açısından gereklidir. Diğer yandan ferah bir çalışma ortamında enerjiniz daha yüksek şekilde çalışabilirsiniz. Akşam çalışma saatleri içinse monitör ve klavyeye odaklanabilecek seviyede bir aydınlatma yeterlidir. Bunun için tavan lambası yeterlidir fakat ekstra bir aydınlatma ihtiyacında dekoratif ve ışık seviyesi ayarlanabilir masa lambaları tercih edebilirsiniz. Gözünüzün yorulmaması açısından ışık seviyesini ayarlayabileceğiniz bir aydınlatma sistemi tercih etmenizi öneririz.

Tarzını yansıtın

Ev ofis dekorasyonu yaparken odanın sıkıcı bir atmosfere sahip olmaması için kişisel zevklerinizi yansıtmayı ihmal etmemelisiniz. Örneğiniz masanıza dekoratif aksesuarları yada sevdiğiniz resimleri yerleştirebilirsiniz. Bakmaktan hoşlandığınız yada size ilham veren objelere duvara yerleştireceğiniz raflarda sergileyebilirsiniz. Bu tarz kişisel dokunuşlar hem size keyif verir hemde daha sıcak ve kişisel bir çalışma ortamı oluşturmanız sağlar.

Odanın bir bölümünde küçük bir kütüphane oluşturabilir, yada kırtasiye ve bilgisayar malzemelerini depolayacak şık tasarımlara yer verebilirsiniz. Bu tarz bir düzen hem işinize odaklanmanızı kolaylaştırır, hemde daha kullanışlı bir home ofis deneyimi sunar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı