Mutfak

Feng Shui Stili Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Feng Shui mutfak dekorasyonu nasıl yapılır? Mutfağınız için ilham alabileceğiniz birbirinden şık ve rahatlatıcı Feng Shui mutfak dekorasyon fikirleri yazımızda sizleri bekliyor..

Feng Shui’de mutfağın tasarımı çok önemlidir. Yiyecek depoladığımız ve hazırladığımız bu yer sağlığımız için önemlidir. Çin’in mekansal teorisine göre, mutfak yiyecek, refah ve dönüşümü simgeliyor. Mutfakta enerji çatışmaları da ortaya çıkıyor, çünkü burada tamamen zıt iki unsur buluşuyor: ateş ve su.

Bir Feng Shui mutfağı planlarken, oda teorisini takip edebilir ve iyi bir enerji akışı sağlayabilirsiniz. Ancak mevcut bir mutfakta bile, enerjilerin birkaç değişiklikle uyumlu hale getirilmesini sağlayabilirsiniz. Mobilya ve ekipmanların doğru şekilde düzenlenmesi ve uygun malzeme ve renklerin kullanılması olumlu bir atmosfer yaratır. Rehberimizde size Feng Shui mutfağınız için en önemli temel kuralları gösteriyoruz.

temeller

Bu oda teorisinin ipuçları ve önerileri mutfağınızı keyifli ve davetkar hale getirmenize yardımcı olacaktır. İşte birkaç temel temel bilgi:

Feng Shui Stili Mutfak Dekorasyonu Fikirleri
Feng Shui Stili Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

– Sivri köşeler ve kenarlar Feng Shui’de genellikle bir dezavantajdır. Yumuşak eğriler chi’nin rahatsız edilmeden akmasını sağlar. Yuvarlak bir yemek masası daha fazla yer kaplar, ancak pozitif enerji sağlar ve mutfakta iletişimi destekler. Yuvarlak köşeli bir masa bile daha iyi chi sağlar. Mümkünse, mümkün olduğunca az insanın sırtlarını kapıya oturması gerektiğinden emin olun.

– Köşeler ve kenarlar yeşil bitkiler ve uyumlu aksesuarlarla etkisiz hale getirilebilir. Yeşil maden suyu şişeleri, yeşil şarap şişeleri veya mutfak otları, hem keskin köşeleri hem de kenarları ve mutfaktaki yangın-su çatışmasını uyumlu hale getirir.

– Bıçakları bir çekmecede veya bir bıçak bloğunda saklamak ve duvardaki bir bıçak rayı gibi açıkça görülememek daha iyidir.

– Mutfaktaki netlik ve işlevsellik, dengeli ve uyumlu bir aile hayatı için önemlidir. Açık raflar yerine kapalı dolaplar daha fazla uyum sağlar. Temizlik ve düzenlilik ruh halimiz ve mutfaktaki genel atmosfer üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Mutfak yeri

Feng Shui mutfak dekorasyonu
Feng Shui mutfak dekorasyonu

Feng Shui öğretimine göre, mutfak evin veya dairenin merkezinde olmamalıdır, çünkü burada yeterli temiz hava sağlanmamaktadır. Mutfak, bir evin ortasına akan veya akması gereken enerjiyi de bozar. Ancak, kat planının dışında olmamalıdır, örneğin bir uzantıda. Feng Shui mutfağı daireye iyi entegre edilmeli, böylece hoş ve olumlu bir atmosfer var.

Kuzinenin pozisyonu

Feng Shui tarzı mutfak örnekleri 2020
Feng Shui tarzı mutfak örnekleri 2020

Soba mutfağın kalbidir ve özel ilgiyi hak eder. Optimal pozisyon ile mutfağınızda iyi bir Feng Shui elde edebilirsiniz. Soba (ateş), iki elemanın ateş ve su çatışması nedeniyle lavabonun (su) veya buzdolabının (su) hemen yanında veya karşısında olmamalıdır. Bu çatışma gerginlik ve uyumsuzluk yaratabilir. En az 60 cm’lik yeterli bir mesafeyi korumak veya en azından bir boşluk planlamak daha iyidir.

Buna ek olarak, ocağı, yemek pişirirken kapınızın arkasına sahip olmayacak şekilde konumlandırmalısınız, daha ziyade kapı ve pencerelere dikkat edin. Soba bir pencerenin altında olmamalıdır, çünkü dışarıdan çok fazla enerji kaçacaktır.

Lavabonun konumu

Feng Shui mutfak dekorasyonu nasıl yapılır
Feng Shui mutfak dekorasyonu nasıl yapılır

Lavabonun sobaya göre konumu özellikle önemlidir. Mümkünse, mutfağı planlarken her ikisinin de yan yana veya doğrudan zıt olması gerektiğini düşünmelisiniz. Ancak, bu mümkün değilse ve buna bağlı yangın-su çatışmasından kaçınılamıyorsa, uyumlaştırmanın birkaç yolu vardır!

Odun unsuru bu çatışmayı beş element teorisine göre hafifletir. Bu element bitkiler ve yeşil renk ile temsil edilir. Soba ve lavabo arasında veya üzerinde mutfak otları olan tencere uyum sağlar. Soba ve lavabo birbirinin karşısındaysa, ortadaki yeşil bir halı elemanların karşılaşmasını yumuşatabilir.

En iyi malzemeler

en güzel Feng Shui mutfak dekorasyon örnekleri 2020
en güzel Feng Shui mutfak dekorasyon örnekleri 2020

Evde çok fazla yapay malzeme negatif enerji çekiyor ve mutfaklarımız zaten birçok yapay, elektronik cihazla dolu olduğundan, mümkün olduğunca çok doğal malzemeyle telafi etmelisiniz. Mutfak aynı zamanda yemeklerin hazırlandığı ve pişirildiği yerdir. Mutfak dönüşüm işlevine sahiptir, çünkü burada yiyecekler çiğden pişirmeye aktarılır. Doğal malzemeler bu işlevi destekler.

Taş veya granitten yapılmış tezgahların yanı sıra mutfak gereçleri ve ahşap aksesuarlar, mutfakta iyi bir Feng Shui için idealdir. Kil veya pişmiş topraktan yapılmış dekoratif kaseler ile ahşap masa ve sandalyeler de iyi bir seçimdir.

Masalarınızdaki ve çalışma yüzeylerinizdeki taze meyve ve çiçekler de evinize doğallık getirir. Doğal malzemeler, parlak renkler ve mümkün olduğunca az yansıtıcı yüzey kombinasyonu, mutfakta iyi bir Feng Shui sağlar.

Uyumlu elemanlar, yumuşak renkler ve parlak ışık

Feng Shui mutfak dekorasyonu ve örnekleri 2020
Feng Shui mutfak dekorasyonu ve örnekleri 2020

Çiçekler, ev bitkileri ve mutfak bitkileri mutfağa taze, iyi enerji getirir ve ateş ve su unsurları arasındaki çatışmaları uyumlu hale getirir. Canlı, sağlıklı bitkiler yeni yaşamın sembolüdür ve bizim üzerimizde olumlu bir etkiye sahiptir. Solmuş veya hastalıklı yapraklar daima derhal çıkarılmalıdır. Sivri, tırtıklı yaprakları veya kaktüsleri olan bitkilerden kaçınılmalıdır.

Mobilya ve mutfak duvarları için beyaz, krem ​​veya açık gri gibi nötr renkler ile güvenli taraftasınız. Vurgu ayarlamak için sarı, turuncu veya yeşil gibi sıcak renkler uygundur. Örneğin Feng Shui’de sarı, sağlıklı sindirimi temsil eder ve bu nedenle bu oda için güzel bir renktir. Elektrikli cihazlar ve aksesuarlar için tek tip renkler seçerseniz, ekipman daha düzgün ve düzenli görünür.

Son olarak, mutfağınızda chi akışının bozulmaması için temizlik, temiz hava ve yeterli ışık çok önemlidir. Yemek pişirirken ve temizlerken mümkün olduğunca fazla güneş ışığı kullanır. Hoş olmayan kokuların kaçabilmesi için düzenli olarak temiz hava alın. Işık ve hava pozitif Chi’nin akması ve büyümesi için gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı