Dergi

Halının daha uzun süre güzel görünmesini sağlamak için 5 ipucu

Kabarık halılar eve konfor ve sıcaklık getirir. Renkli örnekler güzel renk sıçramaları ve evde vurgular. Güzel halınızın tadını daha uzun süre çıkarabilmeniz için düzenli olarak temizlemeniz ve doğru yollarla sürdürmeniz önemlidir.

İlk yardım ipuçlarımızla en çok korkulan lekeleri, örneğin dökülen kırmızı şarap veya kahveden hemen çıkarabilirsiniz. Fakat aynı zamanda toz, kir parçacıkları ve akarlar zamanla halı liflerine yerleşir ve halının daha hızlı yaşlanmasını sağlar. Bu yüzden sık sık vakumlama yapmak ve bazen profesyonel temizlik şarttır. Beş ipucumuzla halınız ilk günkü kadar güzel kalacak!

Halının malzemesini bilmek neden bu kadar önemlidir?

halı temizliği için püf noktalar
halı temizliği için püf noktalar

Halı bakımı için, halının hangi malzemeden yapıldığını bilmek bir avantajdır ve halı alırken bile kaliteyi ve dayanıklılığı değerlendirmenizi kolaylaştırır. Günümüzde geniş bir alana serilmiş halıların çoğu sentetik elyaftan oluşmaktadır. Ayrıca yün, jüt, hindistancevizi lifi, sisal, deniz yosunu, acele vb. Doğal malzemelerden yapılmış halı, kilim ve kilim bulunmaktadır. Sentetik halılar genellikle naylon, polipropilen veya polyesterden yapılır.

Sentetik malzemeler çok dayanıklı ve kir tutmaz olabilir, ancak burada önemli olan sentetik malzemenin yüksek kalitesi ve işçilik kalitesidir. Yün gibi doğal malzemelerden üretilen halılar genellikle çok kaliteli ve pahalı örneklerdir. Yünün kendisi kire ve neme karşı çok dayanıklı değildir, ancak temizlenmesi kolaydır ve çok dayanıklıdır. Halıyı halı temizleyicileri, yüksek basınçlı cihazlar veya diğer araçlarla veya cihazlarla temizlemeye başlamadan önce, halının malzemesinin uygun olup olmadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz, böylece daha sonra kötü bir sürpriz olmayacaktır.

Halı satın alırken daha sonra sorununuzu çözebilecek uygun temizlik konusunda tavsiye alın. Kendinizi kimyasal maddelerle temizlemeye başlamadan önce, çeşitli malzemelerle uyumluluk hakkındaki bilgileri okumalısınız.

İpucu 1: Haftalık vakum

Her durumda, haftada bir kez, tüm halılarınızı evde iyice süpürmelisiniz. İdeal olan, haftada iki ila üç kez toz, akar ve kiri temizlemek için elektrikli süpürge kullanmaktır. Halınız uzun bir süre sonra bile çekici görünecek. Vakumlamayı ne kadar uzun süre beklerseniz, daha derin toz ve kir birikecektir ve temizlenmesi daha zor olacaktır.

Hala binaların avlusunda halı direkleri ve iyi eski halı tokmağı biliyor musunuz? Böyle bir şey varsa, sallanabilir ve küçük, hareketli halıya dokunabilirsiniz. Bu, vakumlamadan önce derin oturan tozu ve kiri etkili bir şekilde temizler.

Uzun tüylü veya derin tüylü halılarda, vakumlamadan önce halıyı kaba bir tarakla taramaya değer. Böylece düğümleri çıkarırsınız ve halınız uzun süre yeni görünür.

İpucu 2: Her 8 ayda bir profesyonel temizlik

Bir halıyı temizlemenin en etkili ve etkili yolu, bir uzman tarafından temizlenmesini sağlamaktır . Bir temizleme maddesi tipik olarak bir sprey ekstraksiyon makinesi ile köpürtülür ve masaj yapılır. Halı ve toz artıkları daha sonra iyice vakumlanır. Halı kuruduğunda fırça fırçasıyla tekrar temizlenir. Bazı şirketlerle veya donanım mağazasında temizlik makinelerini kendiniz kiralamak mümkündür. Buradaki çalışma yöntemine dikkat edin ve makine ve halı malzemesi ile uyumlu önerilen temizlik maddelerini kullanın.

3. İpucu: Kiri karbonatla temizleyin

Kısmen kirli olan yüzeyler mutfaktan basit kabartma tozu ile temizlenebilir. Toz lekeye veya tüm yüzeye serpilmeli, ılık suya batırılmalı ve daha sonra bir fırça ile biraz ovulmalıdır. Birkaç saatlik bir maruziyet süresinden sonra, toz basitçe emilebilir. Ayrıca piyasada bulunan temizleme tozları ve özel fırçalama makineleri ile de temizleyebilirsiniz. Daha sonra genellikle ambalajda tarif edilene benzer şekilde devam edin veya halıyı temizlemek için kullanım talimatları. Büyük ev ilacı kabartma tozu ve basit bir fırça ile çok fazla kir kaldırabilirsiniz.

İpucu 4: Lekeleri derhal tedavi edin

Kırmızı şarap, çikolata, sos veya çamurlu ayakkabılardaki lekeler daima derhal çıkarılmalıdır. Kurutulmuş lekelerin çıkarılması daha zordur ve halı kumaşı ile kimyasal reaksiyon nedeniyle kalıcı olarak kalabilir. Piyasada, sadece halınızın malzemesine göre satın almanız gereken özel ekstraksiyon temizleyicileri ve leke çıkarıcılar vardır. Her temizleyici, her sentetik veya doğal malzeme ile uyumlu değildir. Temizlemeden önce, halkanızın göze çarpmayan bir alanda renk haslığı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz, böylece temizleyici sonuçta hoş olmayan bir lekeye neden olmaz. Bazı malzemeler zaten kiri ve sıvıları çok iyi iter ve ayrıca halılarınızı tekstil bakım ürünleri ile sonraki işlemlerle emprenye edebilirsiniz.

Kanıtlanmış ev ilaçları da halı temizliğine yardımcı olur. Üç favorimiz:

– Buzla muamele halıdaki çikolata veya sakızlara karşı yardımcı olur. Bunu yapmak için, kirli alana soğuk bir paket veya bir torba buz küpü yerleştirin. Daha sonra katılaştırılmış çikolatayı veya sakızı dikkatlice parçalayabilir veya bir bıçakla kazıyın. Kalıntılar sabunlu su ile yıkanır.

– Ilık hafif bir deterjan çözeltisi halıdaki kahve lekelerine karşı yardımcı olur. Lekeli bölgeye bir bez veya sünger sürün. Dışarıdan içeri girin ve sertçe ovmamalısınız.

– Hoşçakal kırmızı şarap lekeleri: Kırmızı şarap lekesine bol miktarda tuz dökün, bu kırmızı şarabı emer. Sonra tuzu emebilirsin. Hala bir leke varsa, hafif bir deterjan çözeltisi veya kabartma tozu ile dikkatlice temizleyebilirsiniz.

İpucu 5: Ayakkabıları girişte çıkarın

Önleme tedaviden daha iyidir! – Tabii ki, bu halılar için de geçerlidir. Islak sokak ayakkabıları ve çamurlu lastik çizme, hafif halılar için en büyük dehşettir. Tüm ev sakinleri ve konuklar ayakkabılarını girişte bırakırlarsa temizlik işinin büyük bir kısmını kurtarırsınız.

Halılarımızın uzun süre güzel ve temiz görünmesini umuyoruz!

Ancak halılar sadece güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda pratiktir. Halılar için daha fazla ilham ister misiniz? Çok sıradışı modeller gerçek sanat veya yaşam tarzı nesnelerini temsil ediyor.Bu fikir kitabında her şeyi tersine çeviren 5 + 1 halı bulacaksınız !

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı