Salon

Kahverengi Koltuklara Ne Renk Boya Gider?

Kahverengi hem modern hemde klasik tarz iç mekanlarda tercih edilen popüler bir renk. Kahverengi ve çeşitli tonları özellikle koltuk takımlarında öne çıkan renkler olduğundan en çok merak edilen sorulardan biri kahverengi koltuklara ne renk boya gider? sorusu oluyor. Yazımızda bugün kahve koltuk takımı kullanmak isteyenlere ilham vereceğini düşündüğümüz birbirinden şık boya renk önerileri derledim. İşte kahverengine yakışan renkler ve kahveye en çok yakışan duvar boya renkleri..

Kahverengi Koltuklara Ne Renk Boya Gider?

Kahverengi ve kahvenin bir çok tonu salon dekorasyonu için popüler renklerdir. En önemli özelliği ise kahverengi hem modern hemde klasik tarzdaki iç mekanlar için güçlü bir etki yaratmasıdır. Fakat bir salonu dekore ederken kahverengi kullanımını dengeli tutmak çok önemlidir, aksi halde mekan sıkıcı, hareketsiz ve cansız bir görünüme sahip olabilir. İşte tam bu noktada bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için kahverengine yakışan duvar boyaları tercih etmek gerekiyor.

Kahve koltuklara yakışan duvar renkleri
Kahve koltuklara yakışan duvar renkleri

Peki kahverengi koltuklara yakışan renkler neler? Bu sorunun yanıtını biliyorsanız kahverengiyi zaten dekorasyona en şık ve estetik şekilde sahil edebilirsiniz demektir. Salonda kahverengi kullanmayı düşünüyorsanız ve hiç riske girmek istemiyorum diyorsanız duvar rengi olarak nötr ve açık tonlar seçmelisiniz.

Açık duvar renkleri kahverengiyi mükemmel şekilde dengeler ve mekanın daha şık ve ferah görünmesini sağlayacaktır. Tabi ki salonun tarzına göre yapacağınız renk seçimlerinde aksesuarlar üzerinde yoğunlaşmanız ve farklı canlı tonlar ile mekanın daha dinamik ve enerjik görünmesini sağlayabilirsiniz.

Nötr duvar renkleri

Salonunuz küçük ve kahverengi koltuk takımı kullanmayı düşünüyorsanız öncelikle nötr duvar renklerine odaklanmalısınız. Peki bu renkler neler, hemen sıralayalım. #Açık krem, #fil dişi, #beyaz, #açık bej, #krem

Kahverengi Koltuklara Ne Renk Boya Gider
Kahverengi Koltuklara Ne Renk Boya Gider

Bu sıraladığımız renkler kahverengi koltuklara yakışan duvar renkleri arasında en risksiz ve popüler seçeneklerdir. Tabi ki bu renkleri tamamlamak içinde farklı renk paletlerine ihtiyaç duyacaksınız. Örneğin mavi, turkuaz, limon yeşili, enerjik sarı yada altın gümüş gibi tonları bu tarz bir salonda aksesuar seçimlerinde kullanabilir ve mekana hareket ve enerji kazandırabilirsiniz.

Kahverengi Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri Neler
Kahverengi Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri Neler

Duvar rengi seçiminizi klasikten yana kullanarak beyaz olarak belirleyebilirsiniz, tabi ki ilk aklınıza gelen kireç beyazı olacak diye bir kural yok. Fakat duvarlar bembeyaz olsa bile kahverengi koltuklar ile birlikte son derece şık ve ferah bir görünümün ortaya çıkacağından emin olabilirsiniz. Bazı insanlar düz beyaz duvarlardan hoşlanmayabilir, fakat beyazında bir çok farklı tonu vardır ve günümüzde boya sektörünün önde gelen firmalarında pek çok farklı beyaz tonu bulabilirsiniz.

Kahverengi koltuk takımına yakışan duvar renkleri 2020
Kahverengi koltuk takımına yakışan duvar renkleri 2020

Kahverengi koltuklara yakışan duvar renkleri

Nötr renk duvar boyalarından bahsettiğimize göre sırada kahverengiye yakışan diğer renklerden bahsetmeye geldi. Açık renkler dışında kahverengiye yakışan duvar renkleri arasında pastel tonları dikkatli incelemenizi öneririz. Özellikle pastel mavi, pastel yeşil, pastel sarı, kiremit, ve pastel turuncu gibi pek çok renk seçeneği mevcut. Pastel tonlar kahverengi koltuklara yakıştığı gibi mekanda doğal ve ferah bir atmosfer oluşturmak için ideal renk tonlarıdır.

Kahverengi Koltuklara Ne Renk Boya Gider 2020
Kahverengi Koltuklara Ne Renk Boya Gider 2020

Diğer yandan pastel renk duvarlar mekana huzur ve sakinlik katar. Göz yormayan, yumuşak ve şık renkler arasında seçim yaparak salonunuzu içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir mekana dönüştürebilirsiniz. Duvar rengi dışında bu şık renkleri aksesuarlarda öne çıkarmayı da düşünebilirsiniz.

Kahverengi doğada sıkça rastlanan bir renk olduğundan bir çok farklı renk ile rahatlıkla yan yana gelebilen bir özelliğe sahiptir. Bu noktada biraz farklılık yaratmak için açık pembe yada şeftali tonları ve mercan da duvar rengi için tercih edilebilecek dikkat çekici renkler arasında yer alır.

Kahverengi Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri 2020
Kahverengi Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri 2020

Çarpıcı duvar renkleri

Fakat kahverengi koltuk takımları için renkli duvarlar bir noktadan sonra mekanda sıkıcı ve baskın bir hava yaratabilir. Yani mekan boğucu ve sıkıcı bir görünüme sahip olabilir. Bu noktada belirlediğiniz rengi salonun sadece tek bir duvarına uygulayarak bu alanı odak noktası haline getirebilir ve daha dengeli bir görsel oluşturabilirsiniz. Tek bir duvar için daha çarpıcı ve iddialı renkleri tercih edebilirsiniz.

Kahverengi Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri
Kahverengi Koltuklara Yakışan Duvar Renkleri

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise koltuklarınıza uygun bir renk seçmiş olsanız dahi, diğer aşamada o rengin doğru tonunu bulmaktır. Yani basit bir örnek verecek olursak, koltuk takımınız koyu kahve tonlarına sahipse koyu mavi yerine daha yumuşak bir pastel tonu tercih etmelisiniz.

Son olarak aksesuar seçimlerinizi yaparken özellikle salondaki beyaz yoğunluğunu göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Bu noktada daha parlak ve dikkat çekici renkleri kullanabilirsiniz. Örneğin kırmızı, turkuaz, turuncu yada sarı gibi..

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı