RenklerSalon

Kahverengi Koltuklara Uygun Perde Seçimi

Kahverengi bir dekorasyondan bahsedilince genelde akıllarda karanlık ve sıkıcı bir iç mekan stili canlanır. Oysa kahverengi doğada bulunan son derece şık ve bir çok farklı renkle mükemmel uyuma sahip olan özel bir renktir. Bugün yazımızda özellikle kahverengi ev dekorasyonu konusunda en çok sorulan sorulardan yola çıkarak kahverengiye yakışan renkler ve kahverengi koltuklara uygun perde seçimi nasıl yapılır başlıklarına tüm detayları ile yer veriyoruz.

Kahverengi söz konusu ev dekorasyonu ise kullanıcıya son derece geniş seçenekler ve kolaylıklar sunabilen bir renktir. Yoğun kullanımı iç mekanda sıkıcı ve tek düze bir etki yaratabilir, fakat doğru renkler ile birleştiğinde hem modern hemde klasik tarzda mükemmel ev dekorasyon örnekleriortaya çıkacaktır. Bugün dekorasyonda kahverengi kullanımı konusunda en çok merak edilen bir kaç başlığı detaylandırıyoruz: kahverengiye yakışan renkler ve kahverengi koltuğa yakışan perde renkleri..

Kahverengi Koltuklara Uygun Perde Seçimi

Öncelikle şunu rahatça söyleyebiliriz ki eğer yaşam alanlarınızda kahverengi koltuk takımları kullanmak istiyorsanız çok doğru ve şık bir seçim yaptınız. Çünkü kahve koltuklar hem modern hemde klasik tarzı destekleyen son derece şık ve bol renk seçeneği sunan bir seçimdir. Yani ilk akla gelen karanlık yada tek düze bir stil görünümü yerine son derece ferah, rahatlatıcı ve sofistike bir iç mekan stilini kahverengi ile rahatça oluşturmanız mümkün.

Kahverengi Koltuklara Uygun Perde Seçimi
Kahverengi Koltuklara Uygun Perde Seçimi

Peki kahve koltuk seçiminden sonra perde renk seçimi nasıl yapılmalı? Bu noktada ilk olarak kahverengiye yakışan renkleri tanımalı ve dekorasyona uygun seçenekleri değerlendirmelisiniz. Peki nedir bu renkler? Yazımızın başında kahverengi seçiminizin çok doğru ve yerinde olduğundan bahsetmiştik, konu mekanın geneli için renk seçimine geldiğinde kahverengi hem sıcak hemde soğuk renk grupları ile mükemmel bir uyuma sahiptir.

Kahverengi Koltuklara yakışan perde renkleri
Kahverengi Koltuklara yakışan perde renkleri

Kahverengi koltuklara yakışan sıcak renkler neler?

Kahverenginin doğada sıkça karşımıza çıkan bir renk olduğunu biliyoruz, öyleyse aklınıza gelebilecek tüm sıcak renkler ile birlikte rahatlıkla kullanabilirsiniz demektir. Peki bu kahverengiye yakışan sıcak renkler neler? Kırmızı ve çeşitli tonları kahverengi koltuk takımları ile harika bir görünüm sunar, parlak kırmızılar yerine bu noktada pas kırmızı yada kiremit tonları deneyebilirsiniz.

Aynı zamanda turuncu ( özellikle yanık turuncu tonları) yine kahve tonları ile mükemmel bir uyuma sahiptir. Bu seçenekler dışında tam olarak sıcak renkler grubunda yer almasa bile yeşilin bir kaç tonunu dahil edebiliriz. Çünkü yeşil soğuk renklere dahildir fakat bazı tonları, zeytin yeşili gibi sıcak tonlara daha yakın olarak gösterilebilir. Eğer mekanda hem sıcak hemde huzurlu bir ortam yaratmak istiyorsanız kahverengi koltukları zeytin yeşili perdelerle mutlaka denemelisiniz.

Kahverengiye yakışan renkler arasında özellikle bal rengi ve altın tonlarını da mutlaka incelemenizi öneririz. Bu tonları hem perde seçimlerinizde hemde tarza göre aksesuar ve dekoratif mobilyalarda öne çıkarmayı düşünebilirsiniz. Örneğin altın rengi bir dresuar yada konsol, bal rengi dekoratif kırlentler ve halılar gibi..

Eğer koyu renk koltuklara sahipseniz kahverengiyi dengelemek ve mekanı daha ferah ve şık göstermek için açık renkleri mekanda öne çıkarmanızı öneririz. Örneğin beyaz duvarlar, beyaz eşyalar yada aksesuarlar gibi. Bunun yanı sıra kahverengi koltuklarınızı hiç riske girmeden yine beyaz yada krem tül perde yada fon perdelerle tamamlayabilirsiniz. Bu tarz bir salonda şık krem yada ten rengi dekoratif yastıklar ile şık bir koltuk dekorasyonu yapabilirsiniz.

Kahverengi koltuklara yakışan soğuk renkler neler?

Bir önceki paragrafta kahverenginin sadece sıcak renklerle değil soğuk renklerde kullanılabileceğinden bahsetmiştik. Soğuk renkler kahverengi ile çok daha dengeli bir görünüm oluşturabilir. Diğer yandan soğuk renklerin sakinleştirici etkisinin olduğunu da unutmamak gerekir. Peki kahverengi koltuklara yakışan perde renkleri neler?

Lila, mor ve eflatun gibi renk tonları kahverengiye son derece yakışan aynı zamanda mekanda feminen etki yaratan renklerdir. Ek olarak farklı mavi tonları ile şık ve çarpıcı bir atmosfer ortaya çıkabilir. Örneğin çelik mavisi, açık mavi, toz mavisi yada griye yakın mavi tonları gibi.. Eğer mavi tonlarından hoşlanıyorsanız turkuaz yada koyu turkuaz tonlarını da renk listenize eklemenizi öneririz.

Kahverengiye yakışan renkler arasında yeşil ve yeşilin pek çok tonunu gösterebiliriz. Örneğin, zeytin yeşili, uçuk yeşil, pastel yeşil, yaprak yeşili ve su yeşili gibi. Bu sıraladığımız tonlar kahve rengi koltuklara yakışan perde renkleri arasında öne çıkan tonlardır.

Garanti şıklık için nötr renkler

Yazımızın bu bölümünde “kahverengi koltuklara ne renk perde uyar” sorusuna hiç riske girmeden cevap arayanlar için nötr renkleri örnek gösterebiliriz. Aşağıda sıralayacağımız renkleri kullanarak garanti şıklık elde edebilir ve farklı perde renkleri arayışına bir son verebilirsiniz.

Beyaz, krem, ten rengi, açık bej yada kum rengi gibi seçenekler kahve koltuklara uyan en garanti ve şık perde renkleri olarak gösterebilir. Üstelik bu renkleri hem klasik hemde modern tarzlar için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle kahverengi koltuklara yakışan perde renkleri konusunda kararsız kalanlar için sonucu kesin renklerdir. Son olarak eğer büyük bir salona sahipseniz ve açık renk duvar, açık renk zemine sahipseniz, yani yeterince ışık alan aydınlık bir mekana sahipseniz kahve koltuklarınız ile yine kahve tonlarında perdeler kullanabileceğinizi unutmayın.

Yazımızda kahverengi koltuk takımları ile merak edilen en çok soruları yanıtlamaya çalıştık, kahverengi koltuk takımına uygun halı, kahverengi koltuk takımı perde uyumu, kahve rengi koltuk takimina uygun perde, kahverengi ile uyumlu renkler nelerdir, kahverengi koltuklara ne renk duvar boyası gider. Eğer kahverengi ev dekorasyonu hakkında daha fazla ipucuna ihtiyacınız varsa aşağıdaki bağlantıları incelemek isteyebilirsiniz.

Bknz: Kahverengi Koltuklara Ne Renk Boya Gider?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı