Pratik Bilgiler

Kışın Banyoyu Isıtmak İçin Neler Yapılmalı?

Kış aylarında soğuk bir banyoya girmek çoğu zaman stres yaratır. Diğer yandan rutubet korkusundan dolayı havalandırılması gereken banyolar bu anlamda evin en soğuk alanlarıdır. Bu noktada akıllara gelen soru kışın banyoyu ısıtmak için neler yapılabilir? sorusu oluyor. Yazımızda banyoyu ısıtmak için yapabileceklerinizi ve alabileceğiniz önlemleri detayları ile bulabilirsiniz.

Kış soğuklarında özellikle yeterince ısınamayan evlerde en büyük sıkıntılardan biri sabah sıcacık yataktan çıkıp soğuk bir banyoya girmektir. Haliyle düşüncesi bile stres yaratıyor ve can sıkıcı bir hal alabiliyor bu durum. Peki bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak nasıl mümkün olabilir, işte kışın banyoyu ısıtmak için çeşitli öneriler.

Kışın Banyoyu Isıtmak İçin Neler Yapılmalı?

Kışın Banyoyu Isıtmak İçin Neler Yapılmalı
Kışın Banyoyu Isıtmak İçin Neler Yapılmalı

Öncelikle elinizdeki imkanlarla bir takım önlemler almayı düşünebilirsiniz. İşe banyo penceresini kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Özellikle eski banyolarda pencerelerde boşluklar oluşabiliyor ve içeriye soğuk hava girmesine neden olabiliyor. Öncelikle pencereyi el yordamı ile kontrol edebilir ve herhangi bir hava sızıntısı var mı kontrol edebilirsiniz. Eğer soğuk içeri soğuk hava sızıyorsa ilk adım olarak pencereyi elden geçirmek olmalıdır.

Pencereleri kontrol edin

Bunun için çok masrafa girmeden hazır olarak satılan pencere bantları yada süngerleri gibi yalıtım malzemeleri kullanabilirsiniz. Hem uygulaması pratiktir hemde bu iş için çok fazla para harcamazsınız. Ek olarak sadece aralıklarını değil, pencerenin duvarla birleştiği alanları da incelemeli varsa çatlakları yada boşlukları kapatmalısınız. Bu şekilde en azından kışın banyoyu ısıtmak için ilk adımı atmış olursunuz.

Azda olsa banyo ısısının düşmesinin nedenleri arasında terlemiş pencerelerdir. Bilindiği gibi pencereler dışarıdan gelen soğuktan en çok etkilenen bölümlerdir. Cam yüzey üzerinde oluşan terleme banyodaki sıcak havanın soğukla buluşmasından kaynaklanır. Bu durumu çok basit bir uygulama ile ortadan kaldırabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece banyo penceresi için cam filmi almak ve kaplamak. Genelde banyo pencereleri küçük olduğundan alacağınız cam filmi çok masraflı olmayacaktır.

Zemini halı ile kaplayın

Kış aylarında evde en rahatsız edici durumlardan bir tanesi de şüphesiz ki buz gibi fayanslara basmaktır. Elbette bu durumu yaşamamak için hem kalıcı hemde geçici çözümler var. Kış aylarında banyo zemini için dekoratif banyo halıları yada banyo paspasları kullanabilirsiniz. Bu maliyeti düşük geçici bir çözümdür. Fakat bu seçenek banyonuza hem görsel olarak sıcaklık kazandırır, hemde tarzınızı yansıtmanın basit bir yoludur.

Tabi ki banyoda halı kullanmak kulağa pek mantıklı bir seçenek gibi gelmiyor ama en azından buz gibi fayanslara basmaktan iyidir. Fakat dada profesyonel bir çözüm arıyorsanız ve masraftan korkmuyorsanız sizin için en iyi seçenek yerden ısıtma banyo sistemleri olacaktır. Gnümüzde banyoda yerden ısıtma oldukça popüler bir uygulamadır, maliyeti yüksektir fakat uzun yıllar kullanılabilir bir sistemdir.

İnfrared banyo lambaları

Soğuk kış aylarında banyoyu ısıtmak için başvurabileceğiz farklı bir seçenek ise İnfrared lambalar. İnfrared yani kızılötesi teknolojine sahip olan bu banyo lambaları sadece mekanı aydnlatmakla kalmıyor aynı zamanda ısıtıyor. Hatta İnternet üzerinde ısıtan banyo lambaları şeklinde arama yaptığınızda karşınıza bir çok farklı model seçeneğinin çıktığını görebilirsiniz. İnternet dışında size yakın yapı marketlerde yada elektrikçilerde rahatlıkla bu tarz lambaları bulabilirsiniz.

İnfrared banyo lambaları konusunda dikkat etmeniz önemli bir nokta ise montaj aşamasıdır. Çünkü bu tarz aydınlatmalar farklı voltajlara ve kuruluma sahip olabildiğinden mutlaka bir profesyonel tarafından montaj yapılmalıdır.Her İnfrared lamba farklı teknik özelliklere sahip olabilir, bu noktada hem güvenliğiniz hemde elektirik faturanızı kurumak adına bir uzman tarafından montajı yapılmalıdır.

Banyo Radyatör & Havlupan Modelleri

Günümüzde banyolarda sıkça kullanılan uygulamalar arasında radyatör ve havlupan modelleri yer alıyor. Belki bu seçenek banyo için yeni değil fakat kesinlikle kullanışlı bir seçenektir. Eğer banyonuzda zaten bir radyatör kullanıyorsanız ve verim alamadığınızı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana bakım yaptırmayı düşüün. Aynı şekilde eski bir modele sahipseniz çok daha yeni bir model satın alabilirsiniz.

Banyoyu ısıtmak için diğer bilindik bir yöntem havlupan yani banyo ısıtıcıları. Eğer banyonuza sonradan bir havlupan dahil etmek istiyorsanız ve büyük bir tesisat sürecini göze alamıyorsanız elektrikli havlu ısıtıcı modelleri kullanabilirsiniz.

Not: Banyoya bu tarz elektrikli ısıtıcı uygulamaları yaptırmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Yanlış montaj çok büyük sorunlara yol açabilir, diğer yandan kesinlikle banyoda elektrikli ısıtıcı / soba gibi cihazlara yer vermemelisiniz. Bu tarz bir uygulamalarda elektirik çarpma riski yüksek olabilir. Diğer yandan banyolar genelde küçük metrekarelere sahip alanlar olduğundan hareket alanı kısıtlıdır ve bu cihazlara çarpıp devirme riski yüksektir.

Boya seçimi ile ısı yalıtımı

Kışın banyoyu ısıtmak için farklı ve az maliyetli bir seçenek ise ısı yalıtımı sağlayan duvar boyaları kullanmaktır. Bu seçenek hem zamandan hemde paradan tasarruf ettirecektir. Diğer yandan hem banyonuza yeni bir hava katacak hemde ısı tasarrufu yapmış olacaksınız. Günümüzde öne çıkan pek çok boya markasında ısı yalıtımı sağlayan ürün mevcut. Bu noktada banyonuz için en doğru seçeneği öğrenmek ve uygulamak için bu alanında uzman firmalardan destek alabilirsiniz.

Sıcak su buharı

Bu seçenek yukarıda yer verdiğimiz uygulamaların dışında, sadece banyonun soğuk havasını biraz olsun kırmak içindir. Banyoya girmeden en az bir iki dakika sıcak suyu akıtarak ortaya çıkan buhar ile banyoyu biraz olsun ısıtabilirsiniz. Tabi ki boşa su harcamak doğru bir yöntem değil, daha kalıcı çözümlere başvurana kadar buz gibi bir banyoya girmemek için uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı