Banyo

Mavi Banyo Dekorasyonu ve Stil İpuçları 2020

Mavi gerek klasik gerekse modern dekorasyon örneklerinde sıkça karşımıza çıkan bir renk. Dekorasyonda yaşam alanlarında tercih edilen en popüler renklerden biri olmasının ardında, kullanıldığı mekanda yaratığı ferah ve rahatlatıcı etkisi yatıyor. Peki söz konusu banyo dekorasyonu olunca mavi nasıl kullanılmalı, mavi ile uyumlu renkler neler? İşte tüm bu soruların yanıtlarını ayrıca size ilham vereceğini düşündüğümüz 20+ mavi banyo dekorasyonu ve stil önerileri yazımızda sizleri bekliyor.

20+ Mavi Banyo Dekorasyonu ve Öneriler

Muhteşem mavi banyo dolapları
Muhteşem mavi banyo dolapları

Mavi rengin ağırlıkta olduğu bir banyoda ferahlık ve temizlik duygusu yoğun şekilde hissedilebilir. Mavinin suyu çağrıştırması bu açıdan banyo dekorasyonu içinde onu doğru bir seçim yapıyor.  Çoğu zaman dekorasyon dergileri ve dekorasyon blog sayfalarında sıkça karşınıza çıkan ferahlatıcı, rahat ve huzurlu SPA atmosferini banyonuza taşımak için banyonuza maviyi dahil edebilirsiniz.

Mavi desenli modern banyo fayansları
Mavi desenli modern banyo fayansları

Bu noktada banyoda kullanacağınız mavi miktarı tamamen size kalmış bir karardır. Örneğin banyonun tamamında kullanacaksanız kesinlikle doğru bir mavi tonu seçmelisiniz. Bu noktada banyonuzu daha ferah ve rahat göstermek isterken yanlış mavi tonu ile mavi çok sıkıcı ve bunaltıcı bir hava yaratabilir. Mavi banyo dekorasyonu yaparken önemli olan nokta maviyi hangi renklerle birlikte kullandığınız ve onu ne şekilde dengelediğinizdir.

Muhteşem banyo duvar kaplaması
Muhteşem banyo duvar kaplaması

Dekorasyon Tarzına Göre Mavi Banyolar

Geleneksel bir tarzın dışında banyoda daha modern bir dekorasyon yapmayı düşünüyorsanız özellikle metalik renkleri kullanabilirsiniz. Parlak tonlar banyoda daha çağdaş bir atmosfer yaratabilir, diğer yandan seçtiğiniz mavi tonuna göre uygun gri tonları kullanabilir, mavi ve gri yanında beyaz kullanarak daha dengeli ve ferah bir görünüm oluşturabilirsiniz. Örneğin armatürler metalik renkleri banyoya dahil etmek için harika elemanlardır.

Lüks banyo dekorasyonu
Lüks banyo dekorasyonu

Daha geleneksel bir banyo dekorasyonu yapmak için banyoya sıcaklık katacak renkleri kullanmayı düşünebilirsiniz, örneğin pembe gibi.. Pembe özellikle turkuaz rengi ile yanyana geldiğinde son derece sıcak aynı zamanda enerji dolu bir banyo görünümü ortaya çıkacaktır. Diğer yandan belli bir tarzı yansıtmak isterseniz, mesela Country gibi estetik ve rahatlatıcı bir stil için mavi yanında bolca beyaz kullanıp, çini desenli banyo fayansları kullanabilirsiniz.

Rustik tarzı mavi banyo dekorasyonu
Rustik tarzı mavi banyo dekorasyonu

Maviye Yakışan Renkler

Peki banyoda mavi yanında hangi renkleri kullanabilirsiniz? Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi öncelikle banyonuza uygulamak istediğiniz dekorasyon tarzını göz önünde bulundurarak renk seçimlerine karar verebilirsiniz. Bu aşamada maviye yakışan renkler konusunda bol bol mavi banyo dekorasyonu inceleyerek daha net karar verebilirsiniz.

Koyu mavi banyo duvar dekorasyonu
Koyu mavi banyo duvar dekorasyonu

Mavi bir banyoda farklı mavi tonlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz, aynı zamanda banyoya enerji vereceksarı, turuncu yada yeşil gibi renklerde maviye çok yakışacaktır. Bu dikkat çekici renkleri daha çok küçük banyo aksesuarları yada havlu, paspas yada halı kilim tasarımlarında öne çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Lüks modern mavi banyo dekorasyonu
Lüks modern mavi banyo dekorasyonu

Mavi yanında koyu tonlar kullanmayı düşünüyorsanız kahverengi tonları şık bir seçim olabilir, fakat bu kombinasyon için mutlaka beyazı öne çıkararak dengeli bir görünüm elde etmelisiniz. Aynı zamanda kahverenginin daha çok turuncuya çalan yada çikolata tonları da şık ve modern bir etki yaratabilir.

Modern mavi banyo dekorasyonu
Modern mavi banyo dekorasyonu

Mavi Banyoda Aksesuarlar

Mavi renk denizi, gökyüzünü, tropikal adaları çağrıştıran bir renktir. kendinize bir tema seçerek aksesuarlarınızı buna göre belirleyebilirsiniz. Tropikal bir tema için maviyle birlikte turuncu aksesuarlar kullanabilir, banyoya ev bitkileri yerleştirebilirsiniz. Banyonuzda denizlerin ferahlığını hissetmek için deniz kabuklarından, doğal sabunlardan ve organik banyo havlularından yararlanabilirsiniz.

[galeri_url]

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı