Yatak Odası

Mavi Yatak Odası Dekorasyonu ve Stil İpuçları 2020

Günün yorgunluğunu üzerinden atabileceğiniz ve kendinizi en rahat hissettiğiniz yer olan yatak odası için özellikle renk seçimleri çok önemlidir. Yatak odasının çok daha huzurlu, rahat ve ferah bir stile sahip olması için mavi rengi tercih edebilirsiniz. Bu noktada maviyi dekorasyona dahil etmek hiçte zor değil, bu konuda size ilham vereceğini düşündüğümüz ferah ve huzur dolu 30+ Mavi Yatak Odası Dekorasyonu Örnekleri yazımızın devamında sizleri bekliyor. İşte mavi yatak odası dekorasyonu için tüm detaylar ve stil ipuçları..

Mavi Yatak Odası Dekorasyonu ve Stil İpuçları

Modern mavi yatak odası fikirleri 2020
Modern mavi yatak odası fikirleri 2020

Bir odayı dekore ederken odanın kullanım amacını ve trafiğini göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin yatak odası kendinizi tazelediğiniz, rahatladığınız ve huzurlu bir uykuya daldığınız sadece size özel bir alandır. Bu noktada bir dinlenme ve uyku odasından beklenen ferahlatıcı, huzurlu ve dinginlik veren bir atmosfere sahip olmasıdır. Peki tüm bu etkileri odaya nasıl yansıtabilirsiniz, tabi ki doğru renk kombinasyonları kullanarak..

Mavi yatak odası dekorasyon fikirleri 2020
Mavi yatak odası dekorasyon fikirleri 2020

Yatak odası dekorasyonu söz konusu olunca akla hemen yumuşak, huzur veren ve sakinleştirici renk paletleri gelir. Bu renkler arasında pastel tonlarda öne çıkar ve yatak odaları için popüler renklerdir. Özellikle mavi renk paletleri ile yatak odasında kendinizi çok huzurlu ve rahat hissedebilirsiniz. Rahatlık hissini en yoğun şekilde hissettiren renklerin başında gelen mavi, yatak odasında beyaz ile eşleştiğinde ferah ve dinlendirici bir dekorasyon örneği çıkacaktır.

Mavi yatak odaları ve dekorasyon önerileri 2020
Mavi yatak odaları ve dekorasyon önerileri 2020

Peki yatak odasında neden mavi tonları kullanılmalı? Dekoratörler ve renk uzmanları açık ve pastel mavi tonlarında dekore edilmiş yatak odalarının kullanıcıların daha huzurlu ve sakin olmalarında büyük bir rol oynadığını belirtiyor. Yani hem güne başlarken hemde uykuya dalarken kendinizi daha rahat, tazelenmiş hissedebilirsiniz.  Bu konuda size ilham kaynağı olacağını düşündüğümüz birbirinden farklı tarzlara sahip, rahat ve ferahlığı ile büyüleyen  30+ Mavi Yatak Odası Dekorasyonu örneği galerimizde sizleri bekliyor.

En güzel mavi yatak odaları 2020
En güzel mavi yatak odaları 2020

Yatak odasında mavi kullanımı

Mavi pek çok renk ile uyumludur, fakat söz konusu yatak odası dekorasyonu olunca bu uyumlu renkler arasında mekana ferah ve rahatlık hissini çne çıkaracak tonları seçmek gerekiyor. Bu noktada yatak odasında parlak ve iddialı mavi tonları ( Bknkz: kobalt mavi ), yerine pastel mavi tonları tercih etmeniz önerilir.

Klasik tarz mavi yatak odası
Klasik tarz mavi yatak odası

Bu noktada amaç ferah ve dinlendirici bir stil oluşturmak olduğu için mavi yanında beyazı mekan içinde bolca kullanmanızı öneririz. Örnek olarak eğer maviyi duvarda kullanacaksanız perde, halı, yatak örtüsü ve mobilyalarda açık renkleri tercih etmelisiniz. Beyaz perdeler odaya ferahlık kazandırır, aynı zamanda mobilyalar için beyaz yerine açık kahverengi ahşap renkleri de kullanılabilir.

Açık mavi yatak odası dekorasyonu
Açık mavi yatak odası dekorasyonu

Bu seçimler birazda yatak odasının dekorasyon tarzına göre değişecektir. Örneğin romantik ve zarif bir tarz için Country yatak odası dekorasyon örnekleri incelenebilir. Modern yada geleneksel tarzlar için yatak odasında mavi kullanımı farklılık gösterebilir. Fakat aksesuar seçimleri her iki tarz içinde büyük önem taşır.

Etkileyici mavi yatak odası örnekleri 2020
Etkileyici mavi yatak odası örnekleri 2020

Mavi yatak odası renk kombinasyonları

Yazımızın başında özellikle pastel mavi tonları üzerine vurgular yaptık fakat sadece bu renkler kullanılacak diye bir kural yoktur. Örneğin turkuaz yatak odalarına ferahlık hissi getiren ve kullanımı oldukça popüler bir renktir. Turkuaz beyaz kombinasyonu genelde ferah sahil evlerini anımsatır ve salon, banyo, çocuk odası ve mutfak gibi alanlar içinde ideal bir renk paletidir.

Yatak odasında mavi ve sarı uyumu
Yatak odasında mavi ve sarı uyumu

Fakat ferah bir etkiye sahip olan turkuaz renginin aynı zamanda iddialı bir renk olduğunu unutmamak gerekir. Özellikle yatak odasında tüm duvarları turkuaz rengine boyamak yerine tek bir duvarda öne çıkarmak daha doğru bir seçim olabilir. Duvar rengi dışında bu çekici rengi perde, yatak örtüsü yastık yada halı gibi ürünlerde kullanarak da mekana tazelik katılabilir. Ufak bir hatırlatma, turkuaz kullanımı için odanın yeterince ışık alması gerekir. Hiç riske girmek istemeyenler çok açık turkuaz tonları tercih edebilir.

Mavi yatak odası aksesuarları
Mavi yatak odası aksesuarları

Mavi yatak odası dekorasyon örneklerinde karşımıza en çok çıkan renk beyazdır. Fakat beyaz yerine kullanabileceğiniz şık ve huzur verici renklerde var, örneğin bej gibi. Mavi bej kombinasyonu ile hem huzurlu, hem şık hemde temiz görünümlü bir yatak odası dekorasyonu ortaya çıkacaktır. Bu ikili kullanırken yine beyaz kullanarak denge sağlanabilir. Bu renk şemasına beyaz mobilyalar kadar koyu kahve mobilyalarda yakışacaktır.

Yatak odasında açık mavi tonlar
Yatak odasında açık mavi tonlar

Bek tonları dışında krem rengi de yatak odası için şık bir renktir. Aynı zamanda mavi krem ikilisi her tarz yatak odasına yakışan, huzur veren ve dinlendiren bir renk kombinasyonudur. Bu ikiliye üçüncü bir renk dahil etmek istiyorsanız kahverengiyi düşünebilirsiniz.

Yatak odanızın duvarları beyazsa maviyi dekorasyona daha zahmetsiz şekilde dahil edebilirsiniz. Bu noktada mavi yatak örtüleri, mavi perdeler, dekoratif yatak ucu pufları yada mavi yatak odası halıları gibi. Önünüzde bir çok farklı seçenek bulunuyor. Diğer yandan hem duvarda hemde oda genelinde mavi aksesuarlar tercih edebilirsiniz.

Ferah mavi yatak odası
Ferah mavi yatak odası

Mavi kullanarak daha hareketli ve enerjik bir yatak odası dekorasyonu için özellikle sarı ve pembe tonlarını incelemenizi öneririz. Mavi duvarlara sahip bir odada pembe ve sarı tonları odanın cazibesini arttıracak ve çekicilik katacaktır. Tabi ki bu iddialı renkleri belli oranda kullanmak gerekir, aksi halde göz yoran bir tabloyla karşılaşabilirsiniz.

[galeri_url]

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı