Mutfak

Mutfak baharatlarınızı saklamak için pratik ipuçları

Mutfak baharatları nasıl saklanır? İşte ilham alabileceğiniz mutfak baharatları depolama fikirleri.. Mutfağınızda kendi baharat bahçenizi oluşturmak ve baharatlarınızı saklamak için ipuçları..

Biberiye, mercanköşk, tarçın, hindistan cevizi, beyaz biber otları … Mutfak çok renkli, çünkü yemek pişirmeyi seviyorsanız, mutfakta baharat ve bitki sıkıntısı olmayacak. Mutfak baharatlarının tam aromasını muhafaza edebilmeleri ve mümkün olduğunca uzun süre dayanabilmeleri için doğru saklandıklarından emin olunmalıdır.

Optimal olarak bu şu anlama gelir: hava geçirmez, karanlık ve kuru. Sobanın hemen yanında veya üstünde çok nemli, burada baharatlar çabucak küflenebilir. Tatlarını kaybetmemek için, onları hava geçirmez bir şekilde paketlemek ve mümkünse ışıktan korumak önemlidir. Baharatlarınızı mutfakta en iyi şekilde nasıl tutacağınız konusunda birkaç pratik fikrimiz var.

1. kavanozlar

Mutfak baharatlarınızı saklamak için pratik ipuçları
Mutfak baharatlarınızı saklamak için pratik ipuçları

Perakende baharat kavanozları her zaman görsel olarak çekici değildir. Baharatlarınızı güzel mason kavanozlarında veya vidalı kavanozlarda saklarsanız mutfağınız çok daha meraklı olacaktır. Burada birçok tasarım seçeneğiniz var: Farklı boyut ve şekillerde bardakları birleştirebilir veya homojenliğe güvenebilirsiniz. Tamircilikten hoşlanıyorsanız, baharat kavanozlarını renkli etiketler, baskılı yapışkan bant veya cam boyalarla yaratıcı bir şekilde süsleyebilirsiniz.

, Mutfak rafı altına güçlü bir yapıştırıcı ile baharat kavanozları vida getir böylece: yer kazanmak istiyorsanız, sizin için bir ipucu var asmak raf tabanı üzerinde tam anlamıyla baharat kavanozları. Bahara ihtiyacınız varsa, sadece ilgili kavanozu sökün. Baharatlamadan sonra, rafa yapışan kapağa geri vidalanır.

2. Manyetik baharat kavanozları

Mutfak baharatları nasıl saklanır
Mutfak baharatları nasıl saklanır

Manyetik baharat kavanozları ile baharatlarınızın metalden yapılmış herhangi bir şeye yapışmasına izin verebilirsiniz. Piyasada bulunan kutular genellikle paslanmaz çelikten imal edilir ve alt kısımda güçlü bir mıknatıs bulunur. Baharatlar için bir raf veya çekmece ayırmanız gerekmediğinden, bu tür depolama özellikle yerden tasarruf sağlar.

Kutuları hızlı bir şekilde buzdolabında, metal bir çubukta veya bir tahtada saklayabilirsiniz. Kutunun kapağındaki bir görüntüleme penceresinden, içinde hangi baharatın olduğunu hemen görebilirsiniz. Manyetik baharat kavanozlarının ve bir karatahtanın kombinasyonu – örneğin notlar, favori tarifler veya güzel alıntılar için – mutfak için güzel ve pratik bir aksesuardır.

3. yerden tasarruf raf kabin kapı

Mutfak baharatları depolama fikirleri
Mutfak baharatları depolama fikirleri

Yeni bir mutfak kuruyorsanız veya birkaç dolabı güçlendiriyorsanız, mutfak uzmanınızla birlikte tüm baharatları dolap kapısında saklayabileceğiniz bir mutfak dolabı seçin . Burada tüm baharatlarınız için çok fazla alan sunan modeller var. Bu çözüm, stokta çok fazla baharat bulundurmak isteyen aşçılar için çok uygundur. Baharatlarınız da her zaman kabin içindeki ışıktan korunur.

4. Baharatları çekmecede saklayın

Baharatları saklamak için yaratıcı fikirler
Baharatları saklamak için yaratıcı fikirler

Baharatlarınızı çekmecede düzenli ve açık bir şekilde saklayabilirsiniz. Burada ayrıca uzun raf ömrü için her zaman tam aroma ve iyi koşulları garanti eden ışık ve nemden korunurlar. Baharatlarınızı mason kavanozlarında, teneke kutularda veya fıskiyelerde saklamak önemli değildir. Anlaşılır olması için, kapakları etiketleyebilirsiniz, böylece her zaman bir genel bakış elde edersiniz ve hemen doğru baharat için ulaşırsınız.

Otları ve baharatları mutfak rafında, dolapta veya çekmecede tutmayı tercih etmek pişirme alışkanlıklarınıza bağlıdır. Baharatlarınız için yemek yaparken hızlı bir şekilde erişebileceğiniz bir yer bulun. Bir yerin sizin için uygun olmadığı ortaya çıkarsa, depolama yerini değiştirin. Sonuçta, yemek pişirmekten zevk almanız ve baharat aramanın pişirmenin can sıkıcı bir parçası haline gelmemesi çok önemlidir!

5. Masala Dabba

Mutfak baharatları için depolama fikirleri
Mutfak baharatları için depolama fikirleri

Masala dabba, Hint baharatları için özel bir kutudur. Yani Hintçe’den gelen kelime başka bir şey ifade etmiyor: Masala baharat karışımı anlamına geliyor ve Dabba sadece kutu anlamına geliyor . Büyük, yuvarlak paslanmaz çelik bir kap, geleneksel Hint baharatlarıyla dolu birkaç baharat kutusu içerir. Hindistan’da, bu kutular bölgeye veya yemeklerde kullanılan mercimek türlerine bağlı olarak farklı doldurulur ve genellikle yedi küçük baharat kavanozu ve bir veya iki kaşık içerir.

Hint mutfağının hayranı iseniz, Masala Dabba harika bir satın alma. Farklı baharatlarla deney yapabilir ve Masala Dabba’nızı tercihlerinize göre daha da geliştirebilir ve yeniden doldurabilirsiniz. Bu büyük kutuda hangi baharatların olması gerektiği konusunda katı düzenlemeler yoktur.

Yeni başlayanlar için, zerdeçal, kişniş, kimyon tohumu, hardal tohumu, kakule, Seylan tarçın veya biber gibi klasik Hint baharatlarını kutunuza koyabilirsiniz. Ya da en sevdiğiniz Hint yemeğine gitmek için bir araya getirilmiş bir baharat karışımı satın alabilirsiniz.

6. Her zaman taze: baharat bahçesi

Baharatlar ile dekorasyon fikirleri
Baharatlar ile dekorasyon fikirleri

Bazı otlar ve baharatlar sadece en iyi taze tadı. Yenilmez, örneğin, taze maydanoz ve dereotu, kendi pencerenizden baharatlı biberler, bahçe yatağından sulu mercanköşk ve çok daha fazlası. Doğrudan kendi xiulian uygulamamızdan hasat edilir, tadı daha da iyidir. Güneşli bir pencere pervazında veya balkonda küçük bir alan, küçük bir baharat bahçesi oluşturmak için yeterlidir.

Bir baharat bahçesi ile baharat deposunu var olabilecek en taze aroma ile birleştirirsiniz. Fesleğen veya kekik doğrudan saksıdan tencereye veya tencereye gelirse, baharat kavanozları için kendinize biraz alan kazandıracaksınız.

Küçük bir güneş ve yeşil bir başparmak ile kendi baharat bahçenizi oluşturabilirsiniz. Bu fikir kitabında böyle bir bitki veya baharat bahçesinin küçük bir alanda nasıl geliştiğine dair ipuçları bulabilirsiniz !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı