Mutfak

Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır?

Mutfak temizliği ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları ve ipuçları yazımızda sizleri bekliyor.. Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır? Buzdolabı, fırın, mikrodalga, blendır, su ısıtıcısı ve ocak temizliği hakkında işinizi kolaylaştıracak tüm bilgiler..

Tuz, kabartma tozu ve sirke sadece yararlı fırınlama malzemeleri değil, aynı zamanda mutfak aletlerini temizlemek için gerçek mucizelerdir. Temizleme ipuçlarımızla fırındaki ve ocaktaki inatçı kalıntılarla gerçekten savaşabilirsiniz. Mikrodalga fırın, blender ve buzdolabının düzgün ve hijyenik bir şekilde tekrar temizlenmesini sağlamak için, mutfaktaki temizlik profesyonellerine baktık ve size özellikle hızlı ve kapsamlı bir şekilde nasıl yapacağınızı söyledik.

Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır?

Zaten her köşede yanıp sönüyor mu? O zaman bize bir yorum yazın, mutfak veya ev aletleriniz için en iyi temizlik teknolojiniz nedir. Bunu dört gözle bekliyoruz.

Fırın nasıl temizlenir?

Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır
Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır

Her zamanki kimyasal fırın temizleyicilerini mağazalarda alabilirsiniz. Bunlar birkaç santimetre mesafeden yüzeylere püskürtülür. Köpük genellikle 1-2 saat etkili olmalıdır. Sonra gevşemiş kabukları nemli bir bezle silersiniz. Her şey henüz kaldırılmadıysa, prosedür tekrarlanmalıdır.

Elinizde bir temizleyiciniz yok mu veya daha çevre dostu bir şekilde temizlemek mi istiyorsunuz? O zaman sizin için bu ipuçlarına sahibiz. Fırın tepsilerini ve fırının altını tuzla temizleyebilirsiniz. Kalın bir tuz tabakası sürün ve fırını en fazla 100 dereceye kadar ısıtın. Yarım saat sonra, tuzu gevşetilmiş kir ile süpürüp silebilirsiniz. Tuz yerine, iyi miktarda kabartma tozunu biraz su ile karıştırabilir ve uygulayabilirsiniz.

Sitrik asit de sunacak çok şey var ve yağlı lekeleri gidermeye yardımcı olur. Fırına bir kase limon suyu (fırına uygun) yerleştirin ve ısıtın. Sıvının 100 derecede buharlaşmasına izin verin ve sonra tüm yüzeyleri, yanları ve bölmeyi silin. Ön kısım bir bez ve limon suyu ile de temizlenebilir. Taze limon kokusu sizi bir sonraki temizlik görevi için motive edecektir!

Ocak nasıl temizlenir?

Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır 2
Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır 2

Ceran ocaklar özel olarak temin edilen araçlarla temizlenmelidir. Burada çizik oluşmaması için dikkatli olunması önerilir. Bu yüzden seramik temizleyici ve uygun bir kazıyıcı ile çalışmaya gidin. Ayrıca yanmış yemek artıkları üzerine biraz kabartma tozu koyabilir, üzerine birkaç damla su çırpabilir ve birkaç dakika çalışmasına izin verebilirsiniz. Bu daha sonra kolaylaştırır.

Elektrikli serideki paslı plakalar çelik süngerle dikkatlice temizlenebilir. Sonra biraz parafin yağı ile ovalayın, böylece son pas çözülür. Ticarette ayrıca elektrikli plakaların düzenli olarak bakımı ve cilalanabileceği özel macunlar da vardır. Bir gaz sobasıyla, brülör halkalarını bir metal veya çelik temizleyici ile ovarak veya gece boyunca soda macununa batırarak ve ertesi gün fırçalayarak yüksek bir parlaklığa geri alabilirsiniz.

Blender nasıl temizlenir?

Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır 3
Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır 3

Bugün elde edebileceğiniz şey, yarına kadar ertelemeyin. – Hepimiz bu disipline sahip olmak isteriz, ancak blenderi temizlerken özellikle değerlidir. Güler yüzünüz camdaysa, temizlemek için mikserin gücünü tekrar kullanın. Karıştırıcıyı biraz durulayın, bir litre su ile doldurun ve dönmesine izin verin. Küçük iç uç: blenderi sıcak suyla doldurun ve az miktarda deterjan ekleyin.

Mikseri çok hijyenik bir şekilde temizlemek için haftada en az bir kez daima deterjan ve temizlik bezleri kullanmalısınız. Hangi temizleme maddelerinin uygun olduğunu bulmak için kılavuzu okuyun, böylece cihazınıza çok agresif temizleyicilerle zarar vermeyin. İç duvarları iyice temizler ve zaman zaman temizlik maddesi ile ıslatır.

Mikrodalga nasıl temizlenir?

Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır 4

Domates sosu mikrodalgada hiç patladı mı? Gerçek bir zevk – en azından şeytanları temizlemek için. Tabii ki, en iyi tavsiye hemen temizlemektir. Kir ve yağ zaten yerleşmişse, ekspres temizlik için aşağıdakilere ihtiyacınız vardır: yarım bardak su ve iki ila üç yemek kaşığı beyaz sirke. Her şey en yüksek güç seviyesinde en az iki dakika mikrodalgaya girer. Buhar kiri gevşetir ve mikrodalga fırını bir bezle silebilirsiniz. Ayrıca yarım limon ve yarım bardak su ile çalışır.

Su Isıtıcısı nasıl temizlenir?

Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır 5
Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır 5

Su ısıtıcısını iyi temizlerseniz, hemen enerji tasarrufu sağlarsınız. Buradaki en önemli şey, suyun hızlı bir şekilde ısınmasını önleyen sinir bozucu kireç tortularını gidermektir. Mevduatlardan kurtulmanın en iyi yolu kireç çözücü tabletler veya denenmiş ve test edilmiş ev ilaç sirkesidir.

Su ısıtıcıyı suyla doldurun ve kireç çözücü bir tablete atın veya su ısıtıcısı dolana kadar sirke ve suyu 1: 3 oranında karıştırın. Daha sonra su kaynatılır ve tortular çözülür. Suyu kireç artıkları ile birlikte dökün. Şimdi tekrar kazanın içinde parlamalı! Tabletlerin veya sirkenin kalıntılarını tamamen çıkarmak için tekrar saf içme suyu ile doldurmalı, kaynamaya getirilmeli ve dökülmelidir.

Buzdolabı nasıl temizlenir?

Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır 6
Mutfak eşyaları nasıl temizlenir ve bakım yapılır 6

Buzdolabı her dört ila altı haftada bir iyice temizlenmelidir. Yapılacak en iyi şey tüm yiyecekleri çıkarmaktır. Daha sonra, mümkünse, rafları ve sebze bölmelerini çıkarabilir ve lavaboda ayrı ayrı temizleyebilirsiniz. İyi seyreltilmiş çok amaçlı temizleyici veya deterjan bunun için uygundur.

Şimdi buzdolabının içi: aynı maddelerle temizleyin ve bir çay havlusu ile kurulayın. Kauçuk conta da her zaman iyi temizlenmelidir, çünkü bu küflenmeyi önler ve cihazınızın ömrünü uzatır. Koku çok güçlü ise, buzdolabını kapatmak ve temizledikten sonra birkaç saat havalandırmak en iyisidir. Ayrıca buzdolabının içindeki yoğuşmuş suyun tahliyesinin temiz olup olmadığını kontrol eder ve tıkanıklıkları giderir.

Cihazı korumak ve elektrikten tasarruf etmek için yılda iki kez buzunu çözmelisiniz, yani kapatın ve buz tabakasını çıkarın. Bu arada, buzdolabının arkası bir bez veya elektrikli süpürge ile dikkatlice temizlenebilir. Bu şekilde mutfağınızda daha az toz uçar ve buzdolabı daha fazla enerji tasarrufu sağlar, çünkü ısı daha kolay kaçabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı