Mutfak

Asla Modası Geçmeyecek Mutfak Renk Kombinasyonları

Mutfağınızı dekore ederken güncel trendleri takip etmek yerine uzun vadede dekorasyonu daha şık gösteren ve modası geçmeyen renklere yönelmeyi düşünebilirsiniz. Yazımızda bu konuda size ilham vereceğini düşündüğümüz asla modası geçmeyecek mutfak renk kombinasyonları ve önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Asla Modası Geçmeyecek Mutfak Renk Kombinasyonları

Renk seçimi her yaşam alanında olduğu gibi  mutfak içinde çok önemli bir aşama. Mutfağınız için kalıcı bir renk seçimi yapmak mutfağınızı her zaman şık göstereceği gibi uzun vadede sizi masraftan kurtaracak bir adımdır. Bu noktada zamansız, modası geçmeyen renk şemaları arasından hiç riske girmeden şık seçimler yapabilirsiniz. İşte birbirinden şık ve uzun yıllar şık etkisini kaybetmeyecek 2020 mutfak renk kombinasyonları.

1-/ Mavi – Beyaz

Mutfak Renk Kombinasyonları 2020
Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Mavi iç mekanlarda en çok kullanılan popüler renklerin arasında yer alıyor. Mutfakta maviyi öne çıkarmak için bir çok farklı seçenek bulunuyor fakat bu rengin etkisinden maksimum şekilde yararlanmak için özelikle maviyi duvar rengi yada mutfak dolabı rengi olarak tercih edebilirsiniz. Mavi özellikle nötr renklerle muhteşem bir uyuma sahiptir, üstelik mekanın tarzına ve yaratmak istediğiniz atmosfere göre kullanabileceğiniz bir çok etkileyici mavi tonu bulunuyor.

Hem klasik hemde modern mutfak dekorasyonu örneklerinde şıklığı garanti ve uzun yıllar tazeliğini ve canlılığını koruyabilen bir mutfak renk kombinasyonları arasında mavi-beyaz ikilisi kesinlikle listenize eklemeniz gereken bir renk şemasıdır. Bu ikili her zaman şık, ferah ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Diğer yandan mavi beyaz renk şemasına sahip bir mutfak dekorasyonu için her zaman yeni vurgular ve yeni renkler kullanarak dekorasyonu güncellemeniz mümkündür.

2-/ Siyah- Beyaz

Mutfak dekorasyonu için ikonik stillerden biride siyah-beyaz renk şemasıdır ve her tarz mutfak için rahatlıkla kullanılabilir. Bu noktada siyah kullanırken mutfağın büyüklüğü ve aldığı ışık miktarı göz önünde bulundurulmalıdır. Mutfağın karanlık görünmemesi açısından önerimiz siyah tonlarını %10 – %20 arasında kullanmanızdır.

Siyah Beyaz Mutfak Renk Kombinasyonları 2020
Siyah Beyaz Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Fakat büyük ve yeterince ışık alan, aydınlık bir mutfakta siyahı mutfak dolaplarında yada zemin kaplamasında odak noktasına çevirebilirsiniz. Dramatik bir hava oluşmasını önlemek için açık tonları mümkün olduğunca öne çıkarmayı düşünün. Siyah-beyaz renk kombinasyonu hem modern hemde klasik mutfaklarda tercih edilebilir.

3-/ Siyah – Beyaz – Ahşap

Siyah Beyaz Ahşap Mutfak Renk Kombinasyonları 2020
Siyah Beyaz Ahşap Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Siyah beyaz renk şeması konusunda kararsız kalıyorsanız bu ikiliye üçüncü bir renk eklemeyi düşünebilirsiniz. Ahşap dokular siya-beyaz mutfaklara şıklık kazandırmasının yanı sıra sıcak bir atmosfer oluşmasını sağlar. Yani siyahın dramatik etkisinden çekiniyorsanız ahşap vurgular ile mutfağınızda daha sıcak ve şık bir stil oluşturabilirsiniz.

Küçük mutfaklarda siyah beyaz renk kombinasyonu düşünülüyorsa ahşabı zeminde ve mutfak genelinde çeşitli vurgular yaparak kullanabilirsiniz. Duvarları açık bir renge boyamak daha ferah bir görünüm verecektir.  Eğer büyük ve ferah bir mutfağa sahipseniz siyah mutfak dolaplarını tamamlamak için beyaz ve ahşap yüzeyli bir mutfak adası kullanabilirsiniz.

4-/ Beyaz – Kirli beyaz

Beyaz Mutfak Renk Kombinasyonları 2020
Beyaz Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Dekorasyonda sade ve dingin bir atmosferden hoşlanıyorsanız mutfağınızı baştan aşağı beyaz kullanarak dekore edebilirsiniz. Hatta birden fazla beyaz tonu kullanarak çok sade, şık ve zamansız bir stil oluşturabilirsiniz. Beyaz mutfaklar her zaman ferah, huzurlu ve temiz bir görünüme sahiptir. Diğer bir avantajı ise beyaz tüm renklerle uyumludur, mutfağınızı güncellemek istediğinizde aklınıza gelebilecek tüm renklerden rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

5-/ Beyaz – Ahşap

Beyaz Ahşap Mutfak Renk Kombinasyonları 2020
Beyaz Ahşap Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Beyaz ve ahşap renk şeması modernden klasiğe her tarz iç mekan için kusursuz bir seçimdir. İster klasik Country, ister modern İskandinav stilleri için kullanılabilecek doğal, rahatlatıcı ve estetik bir seçenektir. Mutfağınızda bu ikiliyi pek çok şekilde öne çıkarabilirsiniz, ahşabı vurgulamak için zemin, tezgah ve aksesuarlara yönelebilirsiniz.

6-/ Zeytin Yeşili

Zeytin Yeşili Mutfak Renk Kombinasyonları 2020
Zeytin Yeşili Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Renklerden ilham almak, zamansız kalmanın mükemmel bir yoludur ve zeytin yeşili, var olan en sade ve zevkli tonlardan biridir. Vurgulu renkler yerine, sıcak metaller ve ahşaplarla karıştırmayı deneyebilirsiniz. Ortaya çıkacak tablo her açıdan kusursuz olacaktır. Zeytin yeşili ile birlikte mutfağınızda altın tonlarına yer vererek lüks bir etki yaratabilirsiniz.

7-/ Kırmızı, Beyaz ve Mavi

Kırmızı Mavi Beyaz Beyaz Ahşap Mutfak Renk Kombinasyonları 2020
Kırmızı Mavi Beyaz Beyaz Ahşap Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Bu klasik renk üçlüsü, bir mutfak için en ideal renk kombinasyonları arasındadır: modern temizlik hissi için beyaz; ferahlık ve dinginlik için mavi; ve iştah açıcı cazibeli kırmızı. Bu kombinasyonu nasıl uygulayacağınızdan emin değilseniz, mutfak adası veya oturma gibi zemine yakın vurgular için lacivert kullanmayı deneyin,  perdeler, kitaplar ve havlular gibi küçük vurgularda kırmızıyı öne çıkarabilirsiniz. Daha keskin bir stil için, beyazı bir vurguya dönüştürün, Kırmızı ve maviyi yan yana koyun, renkler daha canlı hale gelir ve canlı bir enerji hissi yaratır.

8-/ Kırmızı – Beyaz

Kırmızı Beyaz Mutfak Renk Kombinasyonları 2020
Kırmızı Beyaz Mutfak Renk Kombinasyonları 2020

Domates kırmızısı başta olmak üzere bir çok farklı kırmızı tonu mutfağa çok yakışan renklerdir. Kırmızı eklemenin en güvenli yollarından biri aksesuarlardır. Bu şekilde, parlak kırmızı duvarlarla yapılması kolay olan rengin aşırı dozda kalmayacağını bilirsiniz. Bununla birlikte, kırmızı dolap, özellikle sadece alçaklara uygulandığında (ve açık kavanozlarda kırmızı baharatlar gibi detaylarda toplandığında) güzel olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı