Salon

Perde mi? Jaluzi mi? Hangisi İhtiyaçlarınıza daha Uygun?

Perde ve jaluzi kullanımı hakkında merak edilen tüm detaylar. Perde ve jaluzi özellikleri, avantajları ve dezavantajları. Dairenizi veya evinizi yenileme sürecinde misiniz? Çoğu zaman, doğru aydınlatma, koltuktaki yastıklar veya masadaki bir buket çiçek olsun, küçük aksanlarla rahat bir oda yapabilirsiniz.

Burada eksik olmaması gereken, pencerelerinizi güzelleştirebileceğiniz ve aynı zamanda güneşten ve yabancılardan uygun koruma sağlayabileceğiniz perdeler veya jaluzilerdir. Bu unsurlardan biri için karar vermek kolay değildir, çünkü her iki pencere asma da ikna edebilecekleri avantajlara sahiptir.

Hangi güneş korumasını seçmelisiniz?

Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir
Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir

Temel olarak, panjur veya perde kullanmayı tercih etmek elbette bir zevk meselesidir. Her ikisi de ışık ve güneş koruması görevi görür ve örneğin yatak odasında karartmak için de kullanılabilir. Panjur ve perdeler için özel bir malzeme seçerseniz, kışın ısı kaybı da önlenebilir.

Her iki pencere askısı da yapılabilecek çok çeşitli renk, boyut ve malzeme ile bağlantılıdır. Bu şekilde yaşam ortamınıza mükemmel uyum sağlar ve aynı zamanda gerçek bir göz alıcıdır.Çok benzerliklere rağmen, iki pencere kaplaması olası kullanımları ve özelliklerinde farklılık gösterir.

Perdeler: mükemmellikte rahatlık

Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir 2
Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir 2

Perdeler ve perdeler, bir pencereyi veya bir kapıyı çerçeveleyebilen kumaştan yapılmış uzun eşarplardır. Bunları kumaşlarına ve sundukları opaklığa göre ayırt edersiniz. Örneğin, perdeler genellikle meraklı gözlerin dışarıdan gelmesini önlemek ve yine de ışığın girmesine izin vermek için kapatılan daha hafif, şeffaf malzemelerden yapılır.

Daha kaba bir kumaş, yani bir perde seçerseniz, tam bir gizlilik ekranından ve karartma etkisinden yararlanabilirsiniz. Bu, perdeleri yatak odası için mükemmel hale getirir.

Bununla birlikte, bu dekoratif unsurların belirleyici avantajı, belirli bir ekstra rahatlık veren bir oda vermeleridir. Her odada perdelerle çok çirkin bir his var ve özel renk seçenekleri ile göz alıcı olabilir. Bununla birlikte, bir perdenin renklerinin her gün güneşe maruz kaldıklarında sönebileceğini de bilmelisiniz. Ancak bir perde çubuğuna basit kurulum sayesinde, eşarplar sadece hızlı bir şekilde yıkanmaz, aynı zamanda bir gün onları sevmiyorsanız da değiştirilebilir.

Bir perdenin bir bakışta avantajları:

Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir 3
Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir 3
 • Gizlilik ve güneş koruması
 • dekoratif
 • coziness
 • ses emme
 • Kolayca değiştirilebilir
 • Kolay montaj

Perdeler çok esnek bir şekilde değiştirilebilir olduğundan, dekorasyonunuza uyacak şekilde renklendirebilirsiniz. İlkbahar ve yaz aylarında turuncu veya sarı gibi daha açık renkleri tercih ederseniz, kışın sıcak kırmızı veya koyu yeşile kolayca geçebilirsiniz. Ek bir artı nokta, ev tekstillerinin odalarda sağladığı ses emici etkidir. Böylece perdelerle evde ve ofiste daha sakin olabilir ve yankılanan bir arka plan gürültüsünden kaçınabilirsiniz. Ancak panjurların, özellikle ısı yalıtımında belirgin olan avantajları vardır.

Panjur: karmaşık olmayan, çok amaçlı yetenek

Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir 4
Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir 4

Panjurlar sadece gizlilik ekranı görevi gören pencere perdeleri değil, aynı zamanda sıcak günlerde ve onunla birlikte ısıyı da engeller. Çıta yapısı, odaların güneş ışığını yansıttığı için aşırı ısınmasını önler. Bu, klima tasarrufu sağlar ve evinizi doğal bir şekilde serin tutabilir. Kışın bile, güneşlikler ısı yalıtımı ile etkileyicidir, çünkü ısıtma havasının pratik pencere kaplaması ile kaçması önlenir, bu da ısıtma maliyetlerinden tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir.

Geniş malzeme ve renk yelpazesi sayesinde, panjurlar da iç mekanınıza mükemmel şekilde uyarlanabilir. Genellikle daha modern yaşam konseptleri veya saygın odalar için kullanılırlar – panjurların kolay temizlenmesi onları özellikle ofisler için popüler bir güneş koruması haline getirir. Tabii ki, aynı zamanda çok doğal görünen ahşap jaluzi gibi panjurlarla evinizde rahatlık sağlayabilirsiniz.

Panjurların montajı perdelerinkinden bile daha kolaydır, çünkü mutlaka delinmesi gerekmez. Yapısal değişikliklerin hoş karşılanmadığı bir kiralık dairede yaşıyorsanız, yapıştırma veya kenetleme için panjurlar da sizin için uygundur. Perdelerin aksine, sağlam pencere kaplaması dış mekanlara da monte edilebilir ve oradan karartma sağlayabilir.

Bir kör bahsin avantajları:

 • Gizlilik ve güneş koruması
 • termal koruma
 • Yapıştırma ve kenetleme ile karmaşık olmayan montaj
 • Kolay temizlik
 • Harici kör olarak kullanılabilir
 • güçlü

Sonuç: seçim sizin!

Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir 5
Perde ve jaluzi arasındaki farklar nelerdir 5

Her iki gizlilik ve güneş korumasının da avantajları vardır – bu nedenle kararınızı verirken kişisel tercihlerinize ve kendi gereksinimlerinize odaklanmalısınız. Bu kadar belirleyici değilseniz, kör ve perdeyi bağlama seçeneği de vardır. Kombinasyon tüm avantajları birleştirir: panjurlar karartma için kullanılabilir ve perdeler veya perdeler de konfor için kullanılabilir. Elbette, oda durumuna, aydınlatma koşullarına vb. Göre bağlı olarak her odada ayrı bir çözüm seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı