Dergi

Yerden Isıtma Nedir? Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler

Yerden ısıtma nedir? Yerden ısıtma avantajları ve dezavantajları nelerdir? Yerden ısıtma maliyetleri nedir? Kaç tür yerden ısıtma sistemi mevcut ve hangi zeminler için uygun.. Yazımızda yerden ısıtma sistemleri hakkında tüm merak ettiğiniz detayları bulabilirsiniz.

Her zaman kışın ılık ayaklara sahip olun – yerden ısıtma ile mümkündür. Sonunda bir tane almayı mı yoksa yeni eve taşınmayı mı düşünüyorsun? Kılavuzumuzda yerden ısıtma hakkında bilmeniz gerekenler bulacaksınız. Farklı türler, avantajları ve dezavantajları hakkında sizi bilgilendiriyoruz. Tabii ki, maliyetlere de dikkat etmelisiniz. Ve hangi zemin gerçekten uygun? Her şey sadece taş döşeme ile mi çalışıyor yoksa hala rahat bir halı kullanabilir misiniz? Rehberimizde bulabilirsiniz.

Yerden ısıtma nedir?

Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler
Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler

Yerden ısıtma, yüzey ısıtma olarak adlandırılır. Romalılar bin yıldan fazla bir süre önce yerden ısıtma kullandı. Bu ısıtıcılar daha sonra özellikle 1970’lerde geri döndü. Bazıları bunu sever, çünkü zemin sıcaklığı yalın ayak yürümeyi çok hoş hale getirir. Diğerleri, eşit ısı dağılımı nedeniyle daha az ısı aktığı için alerji hastalarının faydalarını takdir eder. Bir ev inşa ederken döşemenin altına monte edilen çeşitli sistemler vardır. Isı, elektrikle veya zeminin altındaki sıcak su ile üretilir. Ayrıca sonradan döşenebilir ve sonradan ısıtmayı monte edebilirsiniz.

Yerden Isıtma avantajları ve dezavantajları

Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 2
Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 2

Yerden ısıtmanın bir avantajı, alerjisi olanlar için uygun olmasıdır. Daha az ev tozu uçar ve küf de daha az büyür. Zeminden ısı üretimi, iyi bir iç mekan iklimi sağlar. Kışın hava aşırı ısınmadan veya kuru hissetmeden ılık ayaklarınız olur. Yerden ısıtmayı seçerseniz, tüm evde veya seçilen odalarda görünür radyatörler olmadan yapabilirsiniz. Yani bir oda daha da güzel görünüyor. Geliştirilmiş malzemeler sayesinde, ısıtma şimdi çeşitli zemin kaplamaları ile birleştirilebilir.

Ama sizden dezavantajları da saklamak istemiyoruz. Geleneksel halılar genellikle yerden ısıtma ile kombine edilemez. Burada uzman perakendecilerin özel halılarına dönüştürmeniz gerekir. Diğer bir dezavantaj, özellikle sıcak suyla çalıştırılan ısıtma durumunda, odaların daha yavaş ısıtılmasıdır. En azından büyük odalarda, yerden ısıtma, örneğin geleneksel bir radyatörden daha uzun sürecektir.

Bir zamanlayıcı ile, yataktan kalkmadan önce sabah yerden ısıtmayı otomatik olarak başlatabilirsiniz. Elektrikli yerden ısıtma – çoğu elektrikli ısıtma sistemi gibi – daha yüksek ısıtma maliyetlerine neden olması dezavantajına sahiptir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi Fikir Kitabımızda bulabilirsiniz. Eviniz için farklı ısıtma sistemleri . Son olarak, onarım sırasında şapı açmak da gerekebilir.

Hangi kat uygundur?

Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 3
Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 3

Yerden ısıtma artık birçok farklı zemin kaplamasıyla birleştirilebilir. Bununla birlikte, fayans, doğal taş ve seramikler ısıyı en iyi şekilde ilettiklerinden özellikle uygundurlar.

Halı, mantar, laminat veya PVC koymak istiyorsanız, satın alırken yerden ısıtmaya uygun olduklarından emin olun. Yapılacak en iyi şey, yerden ısıtma uzmanından tavsiye almak veya özel olarak uygun etikete sahip ürünlere bakmaktır.

Ahşap bir zemin istiyorsanız, meşe veya kayın ağacını seçmelisiniz. Bu iki tür odun ısıyı özellikle iyi iletir. Odun ısı nedeniyle biraz genişlediğinden ve bunun için biraz boşluk gerektirdiğinden, küçük parke elemanlarının döşenmesi tavsiye edilir.

Elektrikli yerden ısıtma

Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 4
Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 4

Elektrikli yerden ısıtma, şap üzerine yayılır. Bunun için direnç kabloları veya entegre ısıtma iletkenlerine sahip folyolar kullanılır. Fayans veya diğer zemin kaplamaları üzerine serilir. Buradaki avantaj, su sızıntılarında herhangi bir sorun bulunmamasıdır. Kurulum ve onarımlar, yerden ısıtmalı sıcak su ile karşılaştırıldığında nispeten basittir.

Bununla birlikte, daha önce de belirtildiği gibi, elektrikle ısıtma daha yüksek maliyetlerle ilişkilidir. Ancak , banyoda , kış bahçesinde veya mutfakta geçici ısıtma için oldukça popülerdir. Zaman anahtarları ve termostatlar, açma ve kapama zamanlarını ve istenen sıcaklığı hassas bir şekilde düzenlemenizi sağlar. Evinizde sıcak su ile ısıtmak için yeterli montaj yüksekliği yoksa, elektrikli ısıtma genellikle kurulabilir.

Sıcak su yerden ısıtma

Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 5
Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 5

Sıcak su ile çalıştırılan yerden ısıtma, klasik yerden ısıtmadır. Isıtma şapına gömülüdür ve ılık su plastik veya bakırdan yapılmış borularda dolaşır. İki tip kurulum vardır: kuru sistem ve ıslak sistem. Mevcut binalarda, borular kurutma sistemi kullanılarak yenilenir. Yeni binalarda, sistem ıslak sistemle kurulur ve son olarak şapla kapatılır. Isıtıcılar farklı ısıtma sistemleriyle iyi kombine edilebilir. Isı pompalarının kullanımı özellikle yaygındır, ancak gaz, yağ, pelet veya güneş termal enerjisi ile ısıtma da mümkündür.

Yerden Isıtma maliyetleri

Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 6
Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 6

Yerden ısıtma için satın alma maliyetleri biraz daha yüksektir. Bununla birlikte, avantajları nedeniyle, hala popülerdir ve birçoğu ek maliyetleri kabul eder. Malzeme maliyetleri aşağıdaki gibidir: kurutma sistemleri metrekare başına yaklaşık 28 ila 44 avroya mal olmaktadır. Bağlantı hatları (metre başına 6 avrodan) ve kurulum panelleri (metrekare başına 11 avrodan) için ek maliyetler söz konusudur. Metrekare başına yaklaşık 13 ila 40 avroya kadar ıslak sistemler elde edebilirsiniz. Elektrikli yerden ısıtma, metrekare başına yaklaşık 24 avrodan oluşan mağazalarda mevcuttur.

Malzeme maliyetlerine ek olarak, kurulumun hazırlanması için, eski zemin kaplamalarının sökülmesi, zeminin düzleştirilmesi ve sızdırmaz hale getirilmesi, ısı yalıtımının yerleştirilmesi, vb. Gibi maliyetler olabilir. Bu iş ve gerçek kurulum için bir maliyet tahmini alabilirsiniz. Beklenen işletme maliyetleri konusunda bir uzmandan tavsiye alabilirsiniz.

Servis ve bakım

Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 7
Yerden Isıtma Nedir Yerden Isıtma Hakkında Merak Edilenler 7

Onarım gerekirse, şapın açık olarak açılması gerekebilir. Bu nedenle onarımlar diğer ısıtma sistemlerinden biraz daha karmaşık olabilir. Ancak meraklı olmak her zaman gerekli değildir. Yerden ısıtma düzgün bir şekilde monte edilirse, sağlamlığı onarım maliyetlerinin daha düşük olduğu anlamına gelir. Doğru döşeme hizmet ömrü için belirleyicidir ve kalır.

Sıcak su yerden ısıtma genellikle tüm sistemle birlikte muhafaza edilir. Isıtma sisteminin zaman zaman profesyonel olarak temizlenmesi tavsiye edilir. Sistemin münferit parçaları artık ısınmazsa, profesyonel durulama yapılmalıdır.

Elektrikli yerden ısıtma, basit bir fonksiyon testi ile yapılır. Bakım maliyetleri daha düşüktür. Bu arada, birçok üretici uzun garanti süreleri sunuyor. Bu nedenle satın alırken dikkat etmeye değer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı